هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

روش های مختلفی برای درمان اختلال دو قطبی وجود دارد. اختلال دو قطبی نوعی از اختلال خلقی است که تمامی ابعاد زندگی فرد از سطح انرژی، توجه، رفتار و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. برای درمان اختلال دو قطبی یک روش کلی و مشخص وجود ندارد و از هر فرد به فرد دیگر متناسب با شرایط شخص روش درمانی کاملا متفاوت می باشد. هر چه سریعتر برای درمان اختلال دو قطبی اقدام کنید به همان اندازه سیکلی درمان کوتاه تر بوده و راحت تر به نتیجه می رسید. با این حال هیچوقت برای اقدام باری درمان اختلال دوقطبی دیر نیست. دارو درمانی به تنهایی برای رفع اختلال دوقطبی کافی نیست. مؤثرترین درمان، تلفیق دارودرمانی با ایجاد تغییرات در سبک زندگی و کمک گرفتن از اطرافیان و حمایت آنهاست. در بسیاری از مواقع برای درمان اختلال دو قطبی مجبور به استفاده از چند روش درمانی ترکیبی از دارو درمانی، روان درمانی و آموزش روانی می باشد. در بعضی از موارد نیز بسته به شرایط فرد ممکن است از روش های درمانی خاص و غیر معمول استفاده شود. در شرایطی که علائم اختلال دو قطبی بسیار شدید باشد، نیاز به بستری شدن فرد است تا درمان او تحت نظر پزشک صورت گیرد. این مقاله تمامی روش های درمانی برای اختلال دو قطبی معرفی شده است.

 

برای دریافت مشاوره درمان اختلال دو قطبی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

درمان دارویی اختلال دو قطبی

روش سنتی و معمول درمان اختلال دو قطبی با دارو می باشد که با تجویز یک یا چند نوع از دارو های تثبیت خلق، ضد روان پریشی اتیئیکال یا داروهای ضد افسردگی همراه است. ولی در مطالعات انجام شده اخیر این دیدگاه درمانی در مورد اختلال دو قطبی مورد چالش قرار گرفته است. تحریک دوره شیدایی در اشخاص توسط مصرف داور های ضد افسردگی مسئله ای است که همواره نگران کننده است. این مسئله در داروهای ضد افسردگی انتخابی سروتوژنیک نسبت به دارو های ضد افسردگی نورادرنرژیک ( دارو های ضد افسردگی سه حلقه ای ) کمتر است. دارو هایی که برای درمان اختلال دوقطبی به کار می روند را به طور کلی می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد.

تثبیت کننده های حالت: برای درمان رفتار های هیپومانیک یا دیوانه وار در افراد مورد استفاده قرار می گیرند.

دارو های ضد افسردگی : برای دمران اختلالات افسردگی تجویز می شوند

دارو های ضد روانپریشی : در بعضی از موارد در کنار دارو های درمان اختلال دو قطبی از سایر دارو های مربوط به خلق و خو استفاده می گردد.

توجه داشته باشید که برای درمان اختلال دو قطبی نیاز به مصرف دارویی متناسب با شرایط شما است. در زمان مشاوره با روان پزشک تمامی حالت خود را در میان بگذارید و قبل از اینکه مصرف دارویی را قطع کنید حتما با روان پزشک خود در این مورد مشورت کنید. به هیچ وجه بدون استفاده از مشورت روان پزشک شروع به مصرف دارو یا کنار گذاشتن آن نکنید. کنار گذاشتن سرخود دارو ها در زمانی که فکر می کنید بهبودی کامل را پیدا کرده اید می تواند سبب بدتر شدن اختلال دو قطبی در شما می گردد. علاوه بر این یکی از عوارض برخی از دارو های ضد افسردگی، القا افکار خود کشی در فرد می باشد، که حتما باید در زمان تجربه ی همیچین حسی هر چه سریعتر از روان پزشک خود این مسئله را در میان بگذارید.

 

روان درمانی برای درمان اختلال دو قطبی

روان درمانی می تواند برای فرد مبتلا به اختلال دو قطبی بسیار موثر باشد و روش ها و تمرینات موثری را به فرد مبتلا ارائه می دهد تا شخص بتواند با استفاده از آنها علائم اختلال دو قطبی را از بین ببرد. روان درمانی همچین با آموزش های که برای حل مسئله به افراد مختلف ارائه می دهد به مرور زمان انعطاف پذیری و عادات خود مراقبتی را به این افراد می آموزد. روان درمانی برای درمان اختلال دو قطبی در افراد به دو صورت درمان سرپایی و درمان بستری می تواند صورت گیرد:

درمان سرپایی : در درمان سرپایی برنامه های درمانی روزانه به صورت درمان های فردی و گروهی برای بیمار توسط درمانگر فراهم می گردد. در این روش درمانی به فرد آموزش داده می شود که چطور علائم اختلال دو قطبی خود را کنترل کند. در صورت نیاز همراه با برنامه های روزانه ای که به فرد داده شده، یک برنامه دارویی نیز به وی داده می شود.

درمان بستری : در بعضی از موارد درمان های بستری در مراکز درمانی و یا بیمارستان ها به صورت طولانی مدت برای فرد در نظر گرفته می شود. این روش درمانی بخصوص در زمان هایی که شرایط بیمار ناپایدار باشد و یا افکار خودکشی داشته باشد واقعا نیاز است. هدف درمان بستری گونه، به ثبات رساندن شرایط خلقی در بیمار می باشد. علاوه بر این درمان بستری به روان درمان این امکان را می دهد که تمامی حالات و خلقیات فرد را تحت نظر داشته باشد.

 

رفتار درمانی (CBT) در اختلال دو قطبی

روش رفتار درمانی به افراد برای غلبه به افکار منفی شان بسیار کمک کند. در این روش با توجه به شرایط فرد، به او کمک می شود تا راهکار های لازم برای کنترل رفتار و خلقیات خود را بیاموزد. روش رفتار درمانی آموزش های لازم به فرد داده می شود تا بتواند رفتار خود را تا حدی زیادی تحت کنترل داشته باشد. رفتار درمانی یکی از بهترین روش های درمان افسردگی در افراد می باشد.

 

خانواده درمانی

خانواده درمانی به اعضای خانواده کمک می کند تا بتوانند رابطه موثری با فرد مبتلا به اختلال دوقطبی برقرار کنند و استرس موجود در فضای خانه را کاهش دهند. خانواده های افراد مبتلا به اختلال دو قطبی لازم است تا اطلاعات خود را در مورد این اختلال افزایش دهند و راهکار ها و رفتار های صحیح در زمان بروز عملات عصبی را بیاموزند.

 

درمان اختلال دو قطبی را از کجا شروع کنم ؟

اگر احساس می کنید که خودتان یا یکی از آشنایانتان مبتلا به اختلال دو قطبی می باشد. اولین قدم برای درمان اختلال دو قطبی تشخیص صحیح و درست آن می باشد چرا که روش درمان اختلال دو قطبی متناسب با نوع اختلال دو قطبی متفاوت است. ممکن است شما یا آشنایانتان مبتلال به اختلال دو قطبی نوع اول، نوع دوم و یا اختلال سیکلوتیومیک باشید. توصیه می کنیم برای تشخیص حتما با یک فرد متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

داشتن سوء سابقه و یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل از جمله مواردی است که در بیش از پنجاه درصد افراد مبتلا به اختلال دو قطبی دیده می شود. در این صورت باید حتما هم زمان با روش های درمان اختلال دو قطبی برای ترک اعتیاد خود نیز اقدام نمایید. چرا که ترک اعتیاد به مواد مخدر در سیکل درمانی شما بسیار موثر است.

درمان صحیحی اختلال دو قطبی زمان بر است و علائم اختلال دو قطبی به راحتی از میان نخواهد رفت. به خاطر داشته باشید بهترین زمان برای اقدام برای درمان، زمانی است که شما احساس پایداری در خلق و خود می کنید. چرا که در این شرایط بهترین روش درمانی را می تونید برای خود بیابید و علائم خود را کنترل کنید. اگر دچار حالات ناپایداری در رفتار و یا توهمات هستید و یا فکر خود کشی به سرتان زده حتما با یک روانشناس متخصص هر چه سریعتر مشاوره کنید.مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی آماده است تا با خدمات مشاوره تلفنی و حضوری خود پاسخگوی سوالات و مشکلات شما باشد.

 

مشکل درمان اختلال دو قطبی

یکی از مشکلات اساسی در دارو درمان اختلال دو قطبیپایبندی بیمار به درمان است. این عدم پایبندی بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی ناشی از اثرات جانبی این دارو ها از جمله افزایش وزن و خطر دیابت، خواب آلودگی و کندی عملکرد و رفتار مرتبط می باشد. این اثرات جانبی برای برخی از دارو های ضد روان پریشی اتیپیکال و همچنین برای ضد تشنج ها و درمان به وسیله لیتیوم، شایع تر می باشد.  همچنین علاوه بر اثرات جانبی این دارو ها که برای بعضی از بیماران مشکل ساز است. طولانی بودن سیکل درمان برای بیمارن دلهوره آور می باشد.

 

برای دریافت مشاوره درمان اختلال دو قطبی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

 

  خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


منبع: درمان اختلال دو قطبی | همه روش های درمان بیماری دو قطبی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی