هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

آیا می دانید شکل گیری هویت در نوجوانان چگونه است ؟ نوجوانی مرحله است که بین کودکی و بزرگسالی قرار دارد و نوعی مرحله گذار محسوب می شود. این مرحله دارای ویژگی های خاصی است و بدون شک یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فرد است. در این مرحله به دلیل اینکه فرد دیگر نه بچه است و نه به طور کامل بزرگ شده است با چالش هایی روبرو می شود. یکی از مهم ترین چالش هایی که فرد با آن روبرو می شود " تشکیل هویت" است. در ادامه این مقاله به تعریف مفاهیم نوجوانی، هویت و بحران هویت و عوامل تاثیر گذار در این مساله می پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شکل گیری هویت در نوجوانان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.


نوجوانی: مرحله گذار

نوجوانی حد فاصل بین کودکی و جوانی است که حدود سنی 12-13 سالگی تا 18 سالگی را شامل میشود. یکی از اصلی ترین نشانه های دوران نوجوانی "بلوغ" است که بر مسایل فیزیولوژیک و روانی تاثیر می گذارد. بلوغ فیزیولوژیک شامل تغیرات بدنی ای است که در فرد اتفاق می افتد و بلوغ روانی با چالشی همراه است تحت عنوان "بحران هویت".

افراد در مرحله نوجوانی متوجه این نکته می شود که به زودی مسئولیت ها و نقش های او در زندگی بیشتر خواهد شد و باید چه روشی را برای حل مسایل خود در پیش بگیرد.

مهم ترین سوالی که در این مرحله به وجود می آید این است که "من کیستم؟". پاسخ دهی به این سوال توسط نوجوان مقدمه ای برای ایجاد هویت در وی است.

هویت چیست؟

در فرهنگ لغت فارسی عمید هویت به معنای (ماهیت، وجود و هستی) بیان شده است. هویت از نظر روان شناسی یعنی اینکه فرد خود را به عنوان یک موجود منحصر به فرد چگونه تعریف می کند.  افراد در مرحله نوجوانی می خواهند به ماهیت وجودی خود پی ببرند و بدانند چه هستند و از کجا آمده اند؛ ارزش های اجتماع و فرهنگ چیست و فرد باید چه جهت گیری ای در مقابل این ارزش ها داشته باشند؟ جهت گیری جنسی و ارتباط با جنس مخالف باید به چه صورتی باشد؟ ممکن است پاسخ دادن به این پرسش ها سردرگم کننده باشد و چند سال به طول بیانجامد.

با توجه به تعداد حوزه هایی که فرد در صدد پاسخ گویی به سوالاتش است، هویت های متنوعی شکل می گیرد. مانند هویت فردی، هویت اجتماعی، هویت جنسی و....

 

انواع هویت

هویت انواع مختلفی دارد که به مهم ترین آن ها اشاره می شود:

-هویت فردی: شامل خصوصیات، توانمندی ها و صفات مثبت و منفی فرد.

-هویت خانوادگی: جایگاه فرد در خانواده و کیفیت ارتباط او با سایر اعضای خانواده

-هویت فرهنگی: احساس تعلق به به یک گروه با ارزش های خاص است.

 

شکل گیری هویت

فرد در مرحله نوجوانی با بحران روبرو می شود و میخواهد به سوال "من کیستم" پاسخ دهد. او می خواهد باور های قدیمی خود را به چالش بکشد و سعی در پیدا کردن جواب سوالات خود دارد. نوجوان نیاز دارد تا در مورد مسایل ارتباطی، اجتماعی، عاطفی، جنسی و اخلاقی، ارزش هایی پیدا کند و به آن ها متعهد شود.

اگر این کاوش ها به نحو مطلوبی به نتیجه برسند منجر به حل شدن بحران هویت می کنند و در نهایت هویت شکل می گیرد.

افرادی که هویت خود را به نحو مطلوبی شکل می دهند خود را به راحتی می پذیرند و خود پنداره قوی ای دارند. اهداف روشنی در زندگی دارند. عزت نفس بالایی دارند. این افراد می توانند به راحتی در زندگی خود تصمیم بگیرند و کمتر دچار تزلزل می شوند. این افراد به طور کلی مسئولیت پذیر هستند.

اما اگر افراد نتوانند بر بحران فائق بیاییند دچار مشکلات زیادی هم در دوره نوجوانی و هم در دوره های بعدی زندگی می شوند. پس با افزایش آگاهی افرادی که در آستانه نوجوانی قرار دارند می شود به آن ها در حل بحران کمک کرد.

در مسیر تدیجی شکل گیری هویت چهار حالت به وجود می آید:

1)کسب هویت: فرد به راحتی گزینه های مختلف را بررسی می کند و سپس یکی از آن ها را برای خود بر میگزیند. این افراد حس می کنند که بحران را پشت سر گذاشته اند و می دانند که ادامه مسیر چگونه است و مقصد کجاست.

2)وقفه هویت: این افراد در فرایند ایجاد هویت دچار وقفه می شوند و ارزش خاصی را برای خود انتخاب نمی کنند.

3)ضبط هویت: این افراد به ارزش های قبلی خود اتکا می کنند و گزینه های مختلف را بررسی نمی کنند. عمدتا ارزش های والدین و یا یک سری ارزش های قالبی و انعطاف ناپذیر را پذیرفته اند و افراد متعصبی هستند.

4)پراکندگی هویت: فرد مسیر مشخصی در مورد پایبندی به ارزش ها ندارد و افراد بی تفاوتی هستند.

 

عوامل موثر در شکل گیری هویت

عوامل زیادی در شکل گیری هویت در نوجوانان نقش دارند که به مهم ترین آن ها اشاره می شود: 

-عوامل شناختی: توانایی های ذهنی فرد و قدرک تفکر او از جمله عواملی است که می تواند بر شکل گیری هویت تاثیر گذار باشد. هر چقدر که توانایی های شناختی فرد بالاتر باشد، مسیر رسیدن به هویت یکپارچه هموار تر است.

-والدین: روشی که والدین در مورد تربیت فرزند خود پیش میگیرند در شکل گیری هویت تاثیر گذار است. اگر روش های تربیتی مبتنی بر عدم توجه و طرد فرزند باشد، نوجوان به مشکل بر می خورد و غالبا هویت پراکنده ای کسب می کند. اما اگر روش تربیتی والدین مبتنی بر همدلی،درک متقابل و دادن استقلال به نوجوان باشد، فرد هویت سازگارانه ای را کسب میکند.

-عوامل اقتصادی: تحقیقات نشان داده است که تنگنای اقتصادی مانند فقر به طور غیر مستقیم بر شکل گیری هویت تاثیر می گذارد و باعث می شود فرد نتواند به طور موثری در مسیر ایجاد هویت قدم بردارد.

-جامعه و فرهنگ: این دو نقش مهمی در شکل گیری هویت دارند. فرد در حین شکل گیری هویت از ارزش های جامعه و فرهنگ به عنوان معیار مقایسه ای با ارزش هایی که برای خود انتخاب کرده استفاده می کند.

-تفاوت های جنسیتی: انتظارات جامعه از دختر ها و پسر ها متفاوت است و این مساله عاملی تاثیر گذار در هویت اجتماعی فرد است. معمولا هویت دختر ها در جهت همکاری، مراقبت و صمیمت شکل میگیرد اما برای پسر ها بیشتر مبتنی بر استقلال و خود مختاری است.

 

اگر هویت در نوجوان درست شکل نگیرد چه می شود؟

 شکل گیری هویت در نوجوانان یکی از اساسی ترین مراحل زندگی افراد است. اگر هویت درست شکل نگیرد می تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند. این مشکلات هم در دوره نوجوانی اتفاق می افتد و هم تاثیرات دراز مدت می گذارد. بزه کاری، اعتیاد به مواد مخدر، اضطراب، افسردگی و گرایش های خودکشی از جمله مواردی است که برای فرد مشکل ایجاد می کند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شکل گیری هویت در نوجوانان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

 

 

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


 

  

منبع:شکل گیری هویت در نوجوانان

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی