هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

اختلال خواندن یا دیسلکسیا یک نوع خاص از مشکل یادگیری است که فرد در فراگیری خواندن به صورت روان و درست با مشکل رو به رو است، همچنین ممکن است مشکلاتی در درک هنگام روخوانی، تلفظ و نوشتن داشته باشند. این کودکان در نمرات هوش نمره متوسط و بالاتر دریافت می کنند، بزرگ کردن یک کودک با اختلال خواندن مثل یک سفر ماجراجویی می ماند، زمانی که با کودکتان برای یادگیری خواندن به چالش کشیده می شوید، چیزهای زیادی درباره ی فرزندتان و راه هایی که که می توانید به او کمک کنید تا در مدرسه و زندگی اش موفق شود یاد می گیرید. مشاوران هنر زندگی می تواند انتخاب بهتری برای فرزندتان داشته باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اختلال خواندن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید. 

اختلال خواندن در کودکان

اگرنگران این هستید که کودکتان اختلال خواندن دارد یا نه، با خواندن این مقاله می توانید اطلاعاتی درباره ی این اختلال به دست بیارید همچنین اگر با چنین کودکی رو به رو هستید در ادامه توضحیاتی درباره ی چگونگی رفتار با آن ها داده شده است. 

نشانه های اختلال خواندن

علل مشکلات خواندن در تمامی طول زندگی فرد را درگیر کرده و می تواند مشکلاتی را در زمینه های دیگر زندگی نیز ایجاد کند. همچنین تعداد کودکان داراری این مشکل مشخص نیست اما طبق تجربه بین 5 تا 10 درصد از افراد مشکل خواندن دارند. این کودکان مشکلاتی در خواندن و پاسخ دادن درباره ی متنی که خوانده اند، دارند. اما زمانی که برای آن ها همان متن خوانده می شود ایرادی در فهم ندارند.

دیسلکسیا می تواند باعث شود یادگیری نوشتن، املا، ریاضی و درک مطالب سخت تر شود. نشانه های این ختلال مزمن و مستمر هستند، این کودکان در مقایسه با افراد سالم در عملکرد زندگیشان عقب می مانند و تا آخر عمر با آن ها همراه خواهد بود.

ناتوانی در تشخیص و یا تولید کلمه های هم وزن، هجی کردن، ناتوانی در شناسایی و یافتن حروف الفبا، اشتباه گرفتن حروف با یکدیگرو ناتوانی در یادگیری صدای حروف از مشخصات اختلال یادگیریاست.

نشانه های مشکلات خواندن در درجه های مختلف می تواند در کودکان دیده شود، بنابراین علائم ممکن است از کودکی به کودکی دیگر متفاوت باشد، به طوری که در موارد خفیف تنها مشکل در خواندن است و در موارد شدیدتر مشکل در نوشتن، یادگیری ریاضیات و زبان نیز گسترش می یابد، در این شرایط تشخیص اختلال نوشتن و اختلال ریاضیات توسط متخصص می تواند داده شود.نقش خانواده در بهبود بسیار حائز اهمیت است چرا که کودک خود بعد از مدتی متوجه مشکل می شود و ممکن است دراعتماد به نفس و روحیه ی او تاثیر داشته باشد، خانواده با اتخاذ روش های تربیتی مناسب می تواند شرایط را به نحوی دیگر تغییر دهد.

علل اختلال خواندن

طبق مشاهدات بیش تر از 80 درصد کودکان مبتلا به این اختلال در خانواده هایی زندگی می کنند که یکی از اعضای آن ها دارای این مشکل هستند، در نتیجه عوامل ژنتیکی نقش اساسی در بروز این بیماری دارند. مطالعات بیشتر بر روی کروموزوم ها نشان داد که اختلال یادگیری بر ژن های روی کروموزوم های 2،3،6،15، و 18 اثر می گذارد، که در رشد مناطقی از مغز دخیل بوده و اختلال در آن ها می تواند منجر به اختلال یادگیری شوند.

از نظر روانشناختی ناتوانی این کودکان در تشخیص فرق بین واج ها و ربط دادن آن ها به صدای حروف است. که این نقص جدا از سایر ناتوانی ها ازجمله هوش، خزانه ی لغات و استفاده از علم نحو تعریف شده است. متخصصان با این دیدگاه آموزش هایی را طراحی کرده اند.

کالبد شکافی مغز این افراد وجود نقص های عملکردی در مناطق فوقانی و پیشانی را ثبت کرده اند، همچنین تعداد نورون ها (سلول های عصبی مغز) در قسمت هایی که مربوط به زبان است، کمتر از افراد عادی گزارش گردیده. با استفاده از ام ار آی (MRI) مغزی مشخص شده  نیمکره ی چپی آن ها فعالیت کمتری به دلیل عدم عملکرد صحیح مغز دارد.

درمان اختلال خواندن

درمان مشکلات خواندن به صورت آموزش و تکنیک های خاص است و هر چه زودتر تشخیص و درمان شود، بهتر می توان جلوی پیشرفت بیماری و عوارض ناخواسته را گرفت. تست های روان شناختی به معلمان و والدین کمک خواهند کرد تا بتوانند یک برنامه ی آموزشی مناسب و متناسب با کودک را پیش ببرند. مربیان از تکنیک های شنوایی، بینایی و لامسه ای برای بهبود مهارت های خواندن استفاده می کنند. وجود نقص های عملکردی در مغز این افراد ممکن است شما را به این باور نزدیک کند که نمی توان برایشان کاری انجام داد، اما طبق آنچه که گفته شد این کودکان در مهارت های دیگر مانند دیگر همسالان عمل می کنند پس می توان با جایگزین کردن و استفاده از دیگر مهارت ها نقص موجود را برطرف کنند.

نکات مهم

مشکلات دیگری نیز می توانند در کودک وجود داشته باشند که شبیه به اختلال خواندن باشد اما تنها محدود به مشکل در خواندن نباشد. به همین دلیل ارزیابی باید به طور کامل و همه جانبه از طرف متخصص صورت بگیرد. برخی از این اختلالات که می تواند خانواده را در تشخیص به اشتباه بیاندازد عبارتند از اختلال بیش فعالی، سرعت پایین در پردازش اطلاعات، مشکلات شنوایی، مشکلات بینوایی....

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اختلال خواندن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید. خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  


 

منبع:اختلال خواندن | نشانه ها، علل و درمان مشکلات خواندن

نظرات (۱)

۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

 

هم میهن ارجمند! درود فراوان!

 با هدف توانمند سازی فرهنگ ملی و پاسداری از یکپارچگی ایران کهن

"وب بر شاخسار سخن "

هر ماه دو یادداشت ملی میهنی را به هموطنان عزیز پیشکش می کند.

خواهشمنداست ضمن مطالعه، آن را به ده نفر از هم میهنان ارسال نمایید.

 

آدرس ها:

 

http://payam-ghanoun.ir/

http://payam-chanoun.blogfa.com/

 

[گل]

 

۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

۝۝۝۝♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥۝۝۝۝

 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی