هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
 • ۰
 • ۰
پیشگیری و درمان تجاوز از جمله مسائلی است که در سطوح مختلف جامعه به آن پرداخته می شود. نقش خانواده در این موضوع حائز اهمیت است. نگاه خانواده و اطرافیان در جوامع مختلف به قربانی و متجاوز همیشه یکسان نیست. مسئله تجاوز جنسی یکی از مسائل خیلی مهم در جامعه می باشد که سلامت روان افراد را به خطر می اندازد. برای کاهش این امر و پیشگیری از آن راهکار هایی وجود دارد. هم چنین با درمان های خاص می توان از این بحران عبور کرد. در این مقاله تلاش بر ارائه راه حل هایی برای پیشگیری و طرح درمان هایی برای افراد قربانی شده است.


برای دریافت مشاوره در زمینه تجاوز جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره9099075228 تماس بگیرید.

 

پیشگیری از تجاوز

متجاوز ممکن است به دلیل داشتن یک اختلال روانی یا انحرافات جنسی اقدام به تجاوز کند. بهترین زمان برای پیشگیری از هرگونه اختلال، زمان کودکی است. اگر کودکان از کودکی در محیط امن، خانواده سالم با کمترین تنش، با ارتباطات سالم و نیازهای برآورده شده بزرگ شوند، در آینده احتمال ابتلا به اختلال و اقدام به جرم در آن ها کاهش پیدا می کند. برای جلوگیری از پرورش افراد اقدام کننده به جرائم جنسی، بهترین راه کاهش سطح عمومی خشونت در جامعه، رعایت نکات تربیت فرزندان و بالا بردن سطح عمومی رفاه می باشد. به هر حال،شاهد هستیم در جوامع پیشرفته نیز تجاوز رخ می دهد. برای پیشگیری از مورد تجاوز قرار گرفتن چه باید کرد؟ آسیب پذیر ترین افراد نسبت به تجاوز، کودکان و زنان هستند. برخلاف تصور، کودکان پسر هم به شدت آسیب پذیر هستند و نباید از آن ها غافل شد. برای جلوگیری از کودک آزاری در مورد کودکان اولین کاری که می توان کرد، آموزش ها و تربیت جنسی است:

 • نقاط خصوصی بدن کودک را به او آموزش دهید.
 • به کودک یاد دهید چه کسانی اجازه دارند به نقاط خصوصی بدن او دست بزنند؛ والدین و پزشک.
 • به کودک آموزش دهید اگر کسی خواست به نقاط خصوصی بدنش دست بزند، موقعیت را ترک کند، توجه دیگران را به خود جلب کند، به افراد امن مثل والدین، معلمین، پلیس و ... مراجعه کند.
 • به کودکتان یاد بدهید اگر مواجهه جنسی اتفاق افتاد آن را می تواند با خیال راحت به والدینش بگوید و به او اطمینان بدهید که توان محافظت از او را در برابر فرد خاطی دارید و اجازه نمی دهید او به تهدید هایش عمل کند.

 

چگونه متجاوز را شناسایی کنیم؟

80درصد از تجاوزات توسط یک فرد آشنا اتفاق می افتد. یعنی احتمال سو استفاده جنسی از کودک توسط یک غریبه خیلی کم است. در خیلی از موارد آن فرد، فرد قابل اعتماد والدین بوده است. نمی خواهیم ذهن شما را پر از سوء ظن کنیم ولی وقتی می خواهید فرزندتان را دست کسی بسپارید، بررسی کنید که چقدر این فرد قابل اعتماد است؟ از کجا مطمئنید که او نمی تواند از کودکتان سوء استفاده کند؟ خوشبین و سهل انگار نباشید. کودکتان را با هرکسی ساعات طولانی تنها نگذارید. بیشتر این افراد رفتار عجیب یا واضحی ندارند که از روی ظاهرشان بتوانید به مشکلشان پی ببرید. اجازه ندهید کودکتان با لباس های نا مناسب ساعات طولانی بیرون از خانه بازی کند. حتما به لباس پوشیدنش و بازی کردنش دورادور نظارت داشته باشید. و نهایتا کودکتان را مدام نظارت کنید. تغییرات رفتاری اش را بررسی کنید. اگر اخیرا کم حرف شده، گوشه گیری می کند، کمتر حرف می زند، تحریک پذیر و پرخاشگر است یا هر رفتار غیر عادی دیگری، علت را بررسی کنید. سعی کنید بفهمید مشکل کودکتان چیست؟ در این مورد از مشاوره کودک هم می توانید استفاده کنید.

 

درمان فرد قربانی تجاوز

برای درمان قربانی تجاوز رها کردن به حال خود راه حل مناسب نیست. مسکوت گذاشتن قضیه و سرپوش گذاشتن روی آن نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه در طی زمان بر شدت و عمق و آسیب آن می افزاید. یک کمک تخصصی به بهبود و طی کردن فرایند سازگاری،  کمک شایانی خواهد کرد. روان درمانی و مشاوره روانشناسی برای این افراد لازم است. درمان های رایج برای قربانیان تجاوز قرار گرفته شامل موارد زیر است:

 • مشاوره در بحران : این نوع مشاوره در زمان هایی که اتفاق هولناکی رخ می دهد استفاده می شود، معمولا پس از تجاوز جنسی احتمالخودکشی و ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه افزایش می یابد با مداخله در بحران و ارائه مشاوره از مسائل بعد از بحران جلوگیری به عمل می آید.
 • درمان ایمن سازی در مقابل استرس : این نوع درمان در واقع آموزش روانی می باشد. به فرد در مورد شرایط، علل و پیامد ها توضیح داده می شود. موقعیت برای فرد روشن می شود. عواملی که باعث ترس شده اند ( اینجا تجاوز) بررسی می شوند و به فرد آموزش داده می شود چگونه از موقعیت های مشابه، اجتناب می کند و همین امر موجب بدتر شدن اوضاع می گردد.

در مرحله بعد مهارت های لازم برای کنترل ترس و مواجهه آموزش داده می شود. و در نهایت مراجع تشویق می شود دانسته های خود را به موقعیت واقعی تعمیم دهد و بدون اجتناب های گذشته، زندگی خود را از سر گیرد.

 • درمان از طریق مواجهه : از قربانی خواسته می شود به طور مکرر و طولانی خاطرات را تحت شرایط درمانی و کنترل شده به یاد آورد. از این طریق واکنش های فرد تعدیل می شود.
 • درمان از طریق تجدید پردازش حساسیت زدایی حرکات چشم : در این نوع درمان تمرکز روی یادآوری خاطرات و به شکل هم زمان مدیریت کردن حرکات چشم مراجع طبق دستور العمل های خاص می باشد.
 • درمان شناختی : با تغییر افکار مراجع به او کمک می شود از تجاوز گذر کند. برخی افکار وی مثل فاجعه سازی مانع از سازگاری می شوند. در نتیجه با این شکل از درمان باورهای غلط اصلاح می شوند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تجاوز جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره9099075228 تماس بگیرید.

 

دمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

منبعپیشگیری و درمان تجاوز | درمان تجاوز جنسی

 • ۹۷/۰۶/۲۰
 • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی