هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

آسیب های طلاق


آسیب های طلاق با افزایش نرخ رو به رشد طلاق در جوامع امروزی تبدیل به امری نگران کننده شده است. با افزایشآسیب های طلاق سلامت خانواده ها نیز در خطر می افتد. جدایی زوج ها می تواند به دلایل مختلف از جمله افزایش استرس ها، مشکلات مالی، عدم شناخت کافی، تفاوت های فرهنگی/اعتقادی و ... رخ دهد. با وجود این طلاق آسیب ها و عوارض زیادی برای زن و مرد و خانواده ایجاد کند. تا حدی که تبعات آن گاهی تا سال ها ادامه می یابد. این مسئله لزومشناخت پیش از از ازدواج و مهارت حل مسئله در طول زندگی را بیشتر می کند. در این مقاله آسیب های ناشی از طلاق به تفصیل شرح داده شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق و جدایی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

آسیب های طلاق

تجربه طلاق برای زن و مرد می تواند تبعات منفی زیادی داشته باشد. آسیب های طلاق می تواند بر زندگی فردی و اجتماعی زن و مرد تا مدت ها تاثیرگذار باشد. برخی از این پیامدها شامل موارد زیر است:

ترس از تنهایی

زنان یا مردانی که طلاق را تجربه می کنند، به خصوص در اوایل معمولا دچار احساس ترس از تنهایی می شوند. وابستگی عاطفی که در روابط زوج ها بوجود می آید باعث می شود تجربه جدایی، برای فرد ترسناک و دلهره آور باشد. این ترس و نگرانی می تواند خود را در مسائل مختلف نشان دهد. فرد ممکن است احساس کند نمی تواند تنها زندگی کند. ممکن است نگران این باشد که دیگر مثل قبل شاد نشود و حال بدش همیشگی باشد. خیلی اوقات افراد به خصوص زنان به لحاظ اقتصادی، کار، مسکن و مسئولیت های زندگی به همسر خود وابسته شده اند. در این موارد نگرانی و ترس از اینکه فرد نتواند به تنهایی بار زندگی را به دوش بکشد، به نگرانی های دیگر افزوده می شود.

احساس گناه

خیلی اوقات افراد بعد از جدایی در مورد تصمیم خود دچار تردید می شوند. به خصوص زن یا مردی که نقش اصلی تری در تمام کردن رابطه و زندگی مشترک داشته است؛ خیلی اوقات دچار احساس گناه و عذاب وجدان می شود. همچنین هر یک از دو نفر ممکن است تا مدت ها در مورد کارهای اشتباهی که در رابطه کرده است، یا کارهای بیشتری که می توانسته انجام دهد، تا مدت ها مشغولیت ذهنی پیدا کند. به این ترتیب تا مدت ها خود را در این جدایی و تمام شدن زندگی مشترک مقصر بداند.

احساس گناه پس از جدایی نوعی استراتژی ذهن برای مقابله با این تجربه دردناک است. پس از تجربه جدایی انسان به نوعی سوگ را تجربه می کند. احساس گناه و مقصر دانستن خود در جدایی، به فرد احساس کنترل بر اتفاق غیرقابل کنترل را می دهد. فرایندی روانی که در سوگ واقعی هم معمولا اتفاق می افتد. بنابراین شاید عجیب به نظر برسد، اما در ابتدا این احساس گناه و تقصیر تا حدی برای روان فرد نفع دارد. اما مهم این است که فرد بتواند به تدریج بر این احساس غلبه کرده و اتفاق را بپذیرد.

مشکلات عاطفی

آسیب های عاطفی که فرد بعد از جدایی تجربه می کند، از سخت ترین پیامد های طلاق است. شدت و طول مدت این مشکلات برای افراد مختلف متفاوت است. معمولا شیوه های مقابله با آن هم بسته به فرد تفاوت دارد. اما جدایی پس از یک رابطه طولانی می تواند مشکلات و رنج های عاطفی را تا سال ها به همراه داشته باشد. خیلی از افراد پس از جدایی دچار تجربیات غم و اندوه فراوان می شوند. احساسات غم، اندوه، ناامیدی و بی انگیزگی ممکن است تا مدت ها تجربه شود. برخی مواقع این احساسات منجر به بروز افسردگی می شود.

هیجانات منفی اضطراب، نگرانی، خشم، بی قراری در افراد در طول تجربه جدایی تا مدت ها طبیعی است. برخی افراد به تدریج این مراحل را پشت سر می گذارند و با آن کنار می آیند. اما کنار آمدن با آن برای برخی به مراتب سخت تر است. این افراد ممکن است این احساسات را طولانی تر و شدیدتر تجربه کنند، یا پس از مدتی دچار مشکلاتی مثل اضطراب فراگیر، افسردگی، کناره گیری اجتماعی، مشکلات شغلی و ... شوند. در این صورت گرفتن کمک مشاوره روانشناسی ضرورت می یابد.

مشکل هویت

افرادی که پس از سال ها جدایی را تجربه می کنند، ممکن است در داشتن هویت خود پس از طلاق دچار مشکل شوند. معمولا زن یا مرد شخصیت خود را بر اساس روابط با همسر، فرزند، یا دوستان اجتماعی مرتبط با خانواده تعریف کرده است. فرد نقش های مشخصی را به عنوان هویت منسجم خود در زندگی پذیرفته است. از هم پاشیدگی خانواده و جدایی زوج ها می تواند هویت فرد را متزلزل کند، و فرد را در ایجاد هویت جدید با مشکل مواجه کند. همزمانی طلاق با بحران چهل سالگی، شدت و طول مدت سردرگمی فرد را بیشتر خواهد کرد.

دوگانگی نقش

یکی از آسیب های طلاق دچار شن فرد به تعارض نقش ها است. این مساله به خصوص برای زنان می تواند اتفاق بیافتد. فردی که تا الان نقش همسر و مادر را داشته، پس از جدایی باید مسئولیت های پدر بودن را هم به دوش بکشد. یا برعکس پدری که با جدایی روبرو می شود باید کمبود عاطفی حضور مادر را برای کودک جبران کند. در حالی که ممکن است زمان یا امکانات کافی برای آن را نداشته باشد. این تعارض نقش ها چه به لحاظ مسئولیت های عاطفی و حمایتی برای کودک، چه به لحاظ مسئولیت های اجتماعی و اقتصادی می تواند ایجاد شود.

مشکلات اقتصادی

مواجه شدن با مشکلات مالی، نداشتن شغل مناسب یا مسکن از مشکلاتی است که بیشتر در مورد زنان ممکن است اتفاق بیافتد. هرچه وابستگی زن به لحاظ اقتصادی به همسر خود بیشتر باشد، مشکلاتی که پس از جدایی با آن مواجه می شود، بیشتر خواهد بود. زنان خانه داری که شاغل نبوده یا شغل خود را رها کرده اند، بعد از طلاق ممکن است در پیدا کردن منبع تامین مالی تا مدت ها دچار مشکل شوند. از طرفی حتی اگر فرد وابستگی مالی زیادی نداشته یا شاغل باشد، باز هم تا مدتی سازگار شدن با شرایط جدید مشکل خواهد داشت. قبل از طلاق خانه، ماشین، وسایل و خیلی از اموال و فعالیت ها مشترک بوده است. پس از جدایی فرد باید سعی کند شرایط داشتن یک زندگی مستقل را فراهم کند و با شرایط جدید تطابق پیدا کند.

ارزیابی اجتماع

نگرش اجتماع و بازخوردهای منفی افراد در کنار آمد با جدایی فرد مشکل بیشتری ایجاد کند. عموما هرچه جوامع سنتی تر یا دارای چارچوب های خشک تری باشد، این قضاوت ها و ارزیابی ها بیشتر است. به خصوص در جامعه ما قضاوت های منفی بعد از تجربه طلاق بیشتر به سمت زنان نشانه می رود. زنانی که از همسر خود جدا می شوند، ممکن است در برخی موقعیت های اجتماعی پذیرفته نشوند. تشکیل روابط جدید برای آن ها گاهی تحت شعاع جداییشان قرار می گیرد. آن ها خیلی بیشتر در معرض ارزیابی منفی دیگران تنها به دلیل تجربه طلاق هستند. حتی برچسب هایی مثل مطلقه، و بیوه برای این گروه زنان به کار می رود که می تواند بر ایجاد حس خود کم بینی و دوری آن ها از دیگران تاثیر بگذارد. این بازخوردهای منفی کنار آمدن با اتفاق و سازگاری با شرایط جدید را برای آن ها مشکل تر خواهد کرد.

 

آسیب طلاق برای کودکان

کودکان طلاق در طی فرایند طلاق و بعد از طلاق در معرص آسیب های گوناگون قرار نی گیرند. تجربه جابجا شدن کودک بین دو خانه و والدین می تواند برای او گیج کننده و سخت باشد. کودکان گاهی در مورد اینکه والدین آن ها را دیگر دوست نداشته باشند، نگرانی پیدا می کنند. برخی کودکان در مورد جدایی والدین خود را سرزنش می کنند. آن ها در این مورد خود را مقصر دانسته و گاها فکر می کنند رفتار بدی داشته یا کار اشتباهی کرده اند. پرخاشگری کودکان در سنین بالاتر نسبت به طلاق والدین بیشتر دیده می شود. آنان گاها یک یا هر دو والد را در این جدایی مقصر می دانند. به این ترتیب رفتارهای پرخاشگرانه، مقابله ای در مقابل آن ها نشان می دهند.

کودکان طلاق ممکن است طیفی از اختلالات اضطرابی، پرخاشگری یا مشکلات رفتاری را در دوره ای نشان دهند. با وجود این نحوه برخورد والدین و کمک به آن ها برای پذیرش سبک جدید زندگی و دریغ نکردن حمایت و توجه کافی با وجود جدایی می تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات آن ها جلوگیری کند. به علاوه بر اساس پژوهش های روانشناختی، کودکانی که در خانه با دو والد اما دارای مشاجرات زیاد و در جو پر تنش هستند، نسبت به کودکانی که در خانواده ای تک والد اما در جوی آرام زندگی می کنند، به مراتب مشکلات و آسیب های عاطفی بیشتری تجربه می کنند.

 

تفاوت واکنش مردان و زنان به طلاق

مردان و زنان خیلی اوقات واکنش های متفاوتی نسبت به جدایی نشان می دهند. با وجود تفاوت های آماری در شدت تجربیات، بیشتر نشانه ها در هر دو جنس تا حدی یکسان است. کنار آمدن با طلاق مانند هر از دست دادن دیگری است. فرد برای کنار آمدن باید مسئله را درک کند. آن را حس کند و بپذیرد. به این ترتیب فرد می تواند با زندگی جدید سازگار شود. در ادامه به برخی تفاوت ها در واکنش مردان و زنان به طلاق می پردازیم.

واکنش مردان به جدایی

بر اساس مجله سلامت مردان، طلاق می تواند آسیب و عوارض بیشتری برای مردان داشته باشد. مردان پس از طلاق بیشتر در معرض افسردگی اساسی قرار می گیرند. همچنین احتمال وابستگی آن ها به مواد مخدر بیشتر از زنان است. مردان در این شرایط همچنین در خطر بیشتری برای مشکلات سلامت جسمی مانند حمله های قلبی قرار دارند. مردان سوگ حاصل از جدایی را نسبت به زنان دیرتر شروع می کنند. به همین دلیل فرایند سوگواری برای آن ها طولانی تر می شود. مردان در مراحل اولیه جدایی، ممکن است در حال تجربه انکار باشند.

در مواجه با طلاق، مردان برای کاهش استرس بیشتر به عمل کردن به جای از ابراز کلامی احساسات، گرایش دارند. از جمله کارهایی که برای مقابله ممکن است انجام دهند، شامل کار کردن خیلی زیاد، روابط جنسی متعدد و غیر جدی، دوری کردن از خانه جدید می باشد.

واکنش زنان به جدایی

 زنان عموما آسیب های عاطفی ناشی از طلاق را زودتر از مردان تجربه می کنند. احساسات منفی می تواند در ابتدا در آن ها شدید تر باشد. زنان بیشتر از مردان پس از طلاق دچار مشکلات اقتصادی می شوند. در به دوش کشیدن مسئولیت های مالی زندگی بیشتر ممکن است با دشواری روبرو شوند. همچنین خیلی اوقات به دلیل حضانت فرزندان، مسئولیت های خانه داری و هزینه های زندگی برای آن ها بیشتر است. زنان در مواجه با طلاق، با مشکلات جسمی کمتری مواجه می شوند. چرا که زنان بیشتر احساسات منفی خود را با واکنش هایی مثل گریه کردن، ابراز می کنند و در مورد آن با دیگران بیشتر حرف می زنند.

 

آیا طلاق همیشه یک آسیب است؟

آسیب های طلاق حتی در طلاق توافقی نیز مشاهده می شوند. در خیلی از جوامع به خصوص جوامع سنتی تر طلاق به عنوان یک تابو نگریسته شده است. به عبارتی تجربه طلاق از نظر اجتماعی بار منفی بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از خانواده ها با وجود مشکلات زیادی که در ازدواج متحمل می شوند، از اینکه جدایی اتفاق بیافتد ترس زیادی دارند. حتی در خیلی از فرهنگ ها از طرف خانواده اجازه طلاق گرفتن به فرد داده نمی شود.

همواره تلاش بر این است که زوج ها جدایی را به عنوان آخرین راه در نظر بگیرند. به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند به جای فکر یا اقدام به طلاق به رابطه خود فرصت بیشتری دهند. تا حد ممکن خود یا به کمک متخصص به حل مسائل بپردازند. با وجود این گاهی این مسائل قابل حل به نظر نمی رسد. در این موارد افراد انتخاب دیگری نمی یابند، و حتی چه بسا ادامه زندگی با افزایش تنش ها، برای آن ها و کوکان می تواند آسیب زاتر باشد. در این موارد بهتر است، به جای بار منفی دادن به این مسئله، برای افراد درگیر در جدایی حمایت های لازم فراهم شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق و جدایی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 


منبعآسیب های طلاق

  • ۹۷/۰۸/۰۶
  • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی