هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰


فوائد و معایب داشتن حیوانات خانگی چیست؟ آیا حیوانات خانگی برای احساس تنهایی انسان مفید است؟انسان ها از دیرباز ارتباط کم و بیش نزدیکی با حیوانات داشته اند. در زمان های گذشته ارتباط با حیوانات بیشتر برای رفع نیازهای غذایی و کشاورزی بوده است. حال آنکه در دهه های اخیر داشتن حیوان خانگی بیشتر به دلیل تمایل و علاقه افراد به آن ها صورت می گیرد. داشتن حیوان خانگی همیشه موافقان و مخالفان خود را داشته است. در این مقاله به صورت تخصصی به تاثیرات حیوان خانگی بر سلامت روان و جسم افراد پرداخته می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بهبود سلامت روان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

فوائد داشتن حیوان خانگی

داشتن حیوانات خانگی فواید بسیاری دارد، در ادامه به تشریح برخی از فوائد داشتن حیوانات خانگی پرداخته ایم:

کاهش تنهایی

انسان عصر حاضر بیش از هر چیز از تنهایی رنج می برد. پیچیدگی ها و پیشرفت تکنولوژی باعث شده انسان ها کمتر برای تعامل با یکدیگر وقت بگذارند. به این ترتیب تنهایی به نوعی به بحران عصر امروز تبدیل شده است. داشتن حیوانات خانگیتا حد زیادی به افراد کمک می کند از احساس تنهایی رهایی یابند. افرادی که حیوان خانگی نگه می دارند معمولا وابستگی زیادی به آن پیدا می کنند. این حیوانات برای آن ها نقش عضوی از خانواده را می گیرد و ساعت های زیادی را در خانه با آن ها می گذرانند. حیواناتی مثل سگ و گربه محبت افراد را درک کرده و به خوبی تعامل عاطفی با صاحب خود برقرار می کنند. این موضوع باعث تقویت حس خوب و وابستگی در افراد و کاهش احساس تنهایی در آن ها می شود.

احساس آرامش

پژوهش ها نشان داده است، افرادی که حیوان خانگی نگه می دارند، اضطراب و فشار عصبی کمتری را تحمل می کنند. در واقع تعامل انسان با حیوان باعث کاهش تنش ها و افزایش آرامش در آن ها می شود. بر اساس مطالعات تعامل با حیوانات سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش داده و سروتونین (هورمون شادی) خون را افزایش می دهد. بنابراین باعث کاهش استرس در افراد و ایجاد آرامش می شود.

اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری

نگهداری و مراقبت از حیوان خانگی به طور مستمر باعث می شود فرد احساس مسئولیت پذیری بیشتری کند. همچنین احساس موثر بودن در نگهداری از حیوان باعث می شود احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس فرد بیشتر شود. افراد به خصوص کودکان در نگهداری از حیوان یاد می گیرند مسئولیت غذا دادن، مراقبت از سلامت و نگه داری از حیوان را به عهده گیرند. به این ترتیب احساس مسئولیت پذیری در کودکان نیز تحول بیشتری می یابد و عزت نفس بالاتری پیدا می کنند.

کمک به بهبود اختلالات روانی

مطالعات حاکی از آن است که حیوانات می توانند به بهبود علائم برخی اختلالات کمک کنند. داشتن حیوان خانگی می تواندنشانه های افسردگی را بهبود بخشد و خلق را بالا ببرد. بر اساس پژوهش ها سالمندان دچار افسردگی با کمک حیوانات خانگی توانستند روحیه مثبت تر پیدا کنند. اضطراب و تنش های عصبی در ارتباط با حیوانات خانگی در افراد کاهش می یابد. همچنین در درمان های جدید برای بهبود تعاملات کارکردهای کودکان مبتلا به اوتیسم از حیوانات خانگی استفاده می شود.

تاثیر بر فشار خون و سلامت قلب

بر اساس برخی مطالعات داشتن حیوان خانگی مثل سگ و گربه می تواند بر سلامت قلب موثر باشد. بر اساس این مطالعات افرادی که حیوان خانگی دارند، کمتر به خاطر مشکلات قلبی به پزشک مراجعه کرده و کمتر دچار حمله قلبی شدند. همچنین فشار خون بالا در افراد دارای حیوان خانگی، تا حدی کمتر است. بر اساس پژوهش ها کودکانی که سابقه فشار خون بالا دارند، با نوازش کردن حیوان خانگی کاهش فشار خون را نشان دادند. در پژوهشی دیگر افرادی که سگ یا گربه داشتند، در مقایسه با دیگران در طول آزمایش نوسانات ضربان قلب و فشار خون کمتری را نشان دادند.

 

مضرات نگهداری حیوان خانگی

برخی محققان عقیده دارند نگهداری حیوانات خانگی می تواند معایبی برای سلامت افراد به خصوص کودکان داشته باشد. این معایب شامل موارد زیر است:

تشدید آلرژی

کودکانی که حساسیت و آلرژی دارند، ممکن است با نگهداری حیوانات خانگی مثل سگ و گربه شدت آلرژی آن ها بیشتر شود. در واقع تماس یا تنفس با مو یا بزاق حیوان می تواند باعث تشدید آلرژی و فعال شدن سیستم ایمنی بدن شود. حساسیت به حیوانات معمولا به صورت مشکلات تنفسی خود را نشان می دهد. گاهی سرفه ای مکرر، سوزش چشم و خس خس سینه مشاهده می شود. برخی کودکان با حساسیت به حیوانات مشکلات پوستی مثل خارش، متورم شدن یا کهیر را نشان می دهد. به همین دلیل توصیه می شود در خانه هایی که کودکان حساسیت دارند، از نگه داری حیوانات خودداری شود.

خطر توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز نوعی بیماری انگلی است که در اثر پخش شدن فضولات حیوانات در محیط می تواند به انسان منتقل شود. انگل توکسوپلاسما بیشتر در گربه ها و حیوانات ولگرد وجود دارد. در صورت خارج شدن حیوان از منزل و تماس با حیوانات ولگرد، احتمال آلود شدن آن ها بیشتر می شود. انگل این بیماری پس از گردش در خون می تواند در غدد لنفاوی و حتی در مغز ایجاد تومور کند. گاهی حتی تشنج در اثر این بیماری دیده می شود.

دیگر بیماری های انگلی و باکتریایی

یکی از باکتری هایی که می تواند از طریق سگ منتقل شود، کمپیلوباکتر نام دارد. این باکتری می تواند باعث ایجاد عفونت های گوارشی و علائمی مانند، اسهال، تب، دردهای شکمی، تهوع و استفراغ شود. همچنین بیماری لپتوسپیروز از طریق باکتری لپتوسپیرا از سگ منتقل شده و باعث بروز علائم آنفولانزا مانند تب ناگهانی، سردرد شدید، قرمزی چشم ها، دردهای عضلانی و خستگی می شود.  لیشمانی نیز نوعی بیماری انگلی است که از طریق سگ ها منتقل شده و با وجود زخم هایی در پوست شناسایی می شود. همه این موارد با رعایت بهداشت و واکسن های ضروری می تواند تا حدی قابل پیشگیری باشد.

 

توصیه هایی برای نگه داری از حیوانات خانگی

  • سعی کنید در مراقبت های پزشکی مثل واکسن زدن دقت کافی را داشته باشید.
  • گربه یا سگ را از اتاق کودک دارای حساسیت دور نگه دارید.
  • پس از تماس با حیوان دست های خود را مرتب بشویید.
  • با گردگیری و جارو کردن مداوم خانه را همواره پاکیزه نگه دارید.
  • در صورت وجود فضولات سگ یا گربه در حیاط یا باغچه حتما آن محل ها را تمیز کنید به خصوص در مکان هایی که محل بازی و رفت و آمد کودکان است.
  • مراجعه منظم به دامپزشک جهت چک آپ می تواند از بروز خیلی از بیماری ها جلوگیری کند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بهبود سلامت روان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسیمنبع: حیوانات خانگی و انسان | فوائد و معیب داشتن حیوان خانگی

  • ۹۷/۰۸/۰۸
  • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی