هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
 • ۰
 • ۰

رابطه و رفتار پدر با دختر مسئله بسیار مهمی است که تعیین کننده بخش اعظمی از سلامت روان دختران به حساب می آید. پدران با رعایت کردن بسیاری از نکات کلیدی می توانند تاثیرات عمیق و مثبتی روی دختران خود بگذارند. رفتار پدر با دخترنیازمند مهارت خاصی است. فرزندپروری یکی از مهارت هایی است که هر والدی نیاز به یادگیری آن دارد. فرزندپروری به شما یاد می دهد چگونه با فرزند خود رابطه بهینه ای داشته باشید تا آرامش و سطح سلامت روان خود و خانواده تان افزایش پیدا کند. در این بین بعضی از روابط از اهمیت خاصی برخوردار هستند. روابط پدر و مادر با فرزندان در شخصیت و آینده کودکان تاثیر زیادی دارد. در اینجا درباره جوانب مختلف رفتار پدر با دختر صحبت خواهیم کرد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه فرزند پروری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

رفتار پدر با دختر

پدران نقش بسیار مهمی در زندگی دختران خود بازی می کنند. اصولا شکل و نوع رابطه ای که پدران با دخترانشان برقرار می کنند بسیار متفاوت از رابطه شان با پسران است. در واقع پدر نقش کلیدی و پر اهمیتی در سلامت روان، رشد و آیندۀ دختر خود دارد. هر رفتاری که در پیش بگیرد مستقیما دخترش را متاثر خواهد کرد.

رفتار پدر با دختر در مراحل رشدی مختلف، متغیر بوده و در هر دوره الزامات خاص خود را دارد. یعنی در هر سنی، والدین با توجه به نیاز های کودک باید به او توجه نشان دهند و رفتارشان را تغییر دهند.

 

رفتار پدر با دختر در دوره های متفاوت

ارتباط عاطفی خاص بین پدر و دختر از همان زمان بارداری مادر آغاز می شود. پیشتر در جامعه مرد سالاری، داشتن دختر مایه سرافکندگی و ناراحتی بود. این ناراحتی از همان اول به دختر منتقل شده و دختر مورد تبعیض های بیشماری قرار می گرفت. امروزه دختران محبوبیت بسیاری پیدا کرده اند و عموما والدین تمایل زیادی به دختر داشتن، نشان می دهند. با این حال ممکن است همچنان تبعیض جنسیتی به صورت ناخودآگاه از جانب والدین صورت بگیرد.

در بین دوره های مختلف رشدی برخی عناصر رفتاری لزوم همیشگی دارند. این عناصر به اختصار شامل موارد زیر می شوند:

 • نیاز به محبت و رابطه محبت آمیز با پدر
 • نیاز به توجه از جانب پدر
 • نیاز به اقتدار پدرانه
 • نیاز به صمیمیت با پدر

کودک در هر دوره رشدی که باشد، این 4 مورد از نیاز های اساسی وی است. ولی علیرغم داشتن محبتِ پدر باید حس کند پدرش فردی مقتدر است و از او احساس ایمنی بگیرد. برخی دوره های رشدی اهمیت خاصی دارند. این دوره ها را در ادامه توضیح می دهیم.

رابطه پدر و دختر در سنین 3 تا 5 سالگی

دختران و پسران در این سنین در دوره ادیپ هستند. اصولا در این دوران توجه کودک به والد غیر همجنس خود معطوف می شود و رفتار و کردار والد غیر همجنس اهمیت می یابد. در این دوران دختر نیاز دارد که از جانب پدرش پذیرفته شده و محبت دریافت کند.

دختر با مادرش به رقابت بر می خیزد و رفتار توجه طلبانه دارد. بسیار اهمیت دارد در این دوران پدر چنین رفتار ها و نیازهایی را به رسمیت بشناسد، آن ها را برطرف کند و در عین حال اقتدار پدرانه خود را حفظ کند. پدر نباید در این رقابت مادر را کنار بگذارد. بلکه با توجه به هر دو باید این تعادل و ثبات را برقرار کند.

رابطه پدر و دختر در سنین مدرسه

در سنین مدرسه، دختر وارد اجتماع شده و عموما دایره روابط زندگی اش گسترده می شود و از میزان وابستگی اش به والدین کاسته می شود. در واقع این دوران شروعِ فاصله گرفتن دختر از خانواده است. بنابراین لازم است پدر اقداماتی انجام دهد؛ از جمله به عنوان یک دوست و ناظر همراه دخترش باشد، سعی کند به شکل منظم رابطه اش را با او حفظ کند، تفریحات مشترک با دخترش داشته باشد و با شکل دادن صمیمت به امنیت روانی دخترش کمک کند.

رابطه پدر و دختر در سنین بلوغ

نوجوانی و بلوغ از پر هیاهوترین دوران های زندگی هر انسانی است. در این سن تمام نوجوانان شروع به فاصله گیری فزاینده از خانواده می کنند. علاوه بر این ستیزه جویی و مخالفت جویی با خانواده و منابع قدرت در این دوران دیده می شود.

بنابراین لازم است والدین به ویژه پدر ارتباط عاطفی خود را با دخترش به شکل فعالانه حفظ کند. از طرف دیگر دختر نیاز دارد در این دوران علاوه بر پذیرش بی قید و شرط از جانب والدین، مرزها و قوانین روشن داشته باشد. والدین با درک و نظاارت بر روابط عاطفی فرزندانشان می توانند به سلامت طی شدن بحران نوجوانی کمک کنند.

پدر باید در این دوران برای دخترش وقت صرف کند، سعی کند از دریچه چشم او به دنیا نگاه کرده و با هیجانات و احساسات او همدلی بکند. اگر پدر هم در این دوران سعی در فاصله گیری از دختر نوجوانش داشته باشد، رابطه شان آسیب خواهد دید و ترمیم آن به سختی میسر خواهد شد.

 

تاثیرات رفتار پدر بر دختر

اصولا پدر از همان بدو تولد تاثیرات عمیقی بر دخترش می گذارد. از جمله موارد زیر:

 • تشکیل خود پنداره و عزت نفس دختر می تواند تحت تاثیر رفتارهای پدر باشد.
 • تصوری که یک دختر از مردان در ذهن خود تشکیل می دهد، شدیدا وابسته به رفتارهای پدر می باشد.
 • پدران با رفتارهای خود نسبت به همسرشان می توانند در ایجاد یک تصور خوب از ازدواج موثر باشند.
 • پدر می تواند باعث شود دنیا جای امن تری به نظر برسد. اگر پدر قابل اعتماد باشد، در دسترس باشد. و در مواقع ضرورت دخترش را حمایت کند در ایجاد این احساس امنیت موفق است.
 • پدران با حفظ صلابت و اقتدار خود به تربیت صحیح دخترشان کمک می کنند.
 • وضع قوانین به جا و مناسب با سن کودک برای سلامت روان دختر مفید می باشد.
 • محبت و عشق بی قید و شرط پدر باعث احساس دوست داشتنی بودن در دختر می شود.
 • احترام گذاشتن به دختر، نامیدن او با الفاظ مناسب و احترام گذاشتن به عقاید و نظراتش می تواند اعتماد به نفس دختر را بالا ببرد.

 

سخن آخر

اغلب شاهد هستیم مسئولیت تربیت فرزندان بر عهده مادر بوده و پدران نقشی در این زمینه ندارند. قابل ذکر است حتی پدرانی که خود را کاملا کنار کشیده و هیچ دخالتی در تربیت فرزندان نمی کنند باز هم بر آن ها تاثیر داشته و نمی توانیم جایگاه پدر را نادیده بگیریم. رفتار پدر با پسر و دختر هر دو نیازمند اندیشه و تامل می باشد. مشاوره خانواده به والدین این امکان را می دهد تا مسائل خود را با زاویه دیدی دیگر ببینند. روانشناسان و متخصصان به خانواده در زمینه تغییر و اتخاذ رفتارهای مناسب خدمات ارائه می دهند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه فرزند پروری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسیمنبع:  رفتار پدر با دختر | رفتار پدر با دختر چگونه باید باشد؟

 • ۹۷/۰۸/۱۷
 • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی