هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

با آن که موضوع طلاق از نظر حقوقی بعد از روز طلاق پایان می‌پذیرد، اما آثار روانی و اجتماعی آن تا مدت‌ها به همراه اعضای خانواده خواهد بود. آثار ناخوش‌آیند طلاق برای فرزندان خانواده و زنان جدا شده از همسرانشان بیشتر از آثار طلاق بر مردان مورد توجه جامعه قرار می‌گیرد. بیشتر مردم تصور می‌کنند مردان پس از طلاق نسبت به زنان آسیب کمتری می‌بینند و حتی در تجربه احساس غم ناشی از جدایی با آن‌ها همدلی مناسبی نمی شود. از دیگر سو معمولا زنان شروع‌کننده فرایند طلاق هستند و از مدت‌ها قبل سرمایه‌گذاری احساسی خود را کمرنگ کرده‌اند. زنانی که تمایل به جدایی دارند؛ زندگی زناشویی را به عنوان رنجی طولانی تعبیر می‌کنند، در نتیجه احساس منفی‌تری نسبت به رابطه گذشته خود نشان می‌دهند. پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند که مردان و زنان هردو تبعات منفی جدایی را باید تحمل کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه آثار طلاق بر مردان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

آثار طلاق بر مردان

اکثر مردان بعد از جدایی از همسر خود سه دسته پیامد را تجربه می‌کنند.
• پیامدهای اجتماعی و بین‌فردی
• پیامدهای اقتصادی و مالی
• پیامدهای روان‌شناختی

پیامدهای اجتماعی و بین‌فردی

از طرفی مردان، بعد از اتمام فرایند طلاق با بی‌اعتمادی و قضاوت منفی جامعه روبرو می‌شوند. از نظر عموم معمولا مردها در پایان یافتن یک رابطه مقصر هستند. این تاثیرات ناشی از نگاه منفی اعضای جامعه می‌تواند به مشکلات در روابط شغلی، روابط با دوستان و آشنایان و حتی ارتباط با دیگر اعضای خانواده نیز منجر شود. افزایش خطر بزهکاری‌های اجتماعی، انحرافات جنسی، مصرف مواد مخدر و الکل در پی این مشکلات بروز می‌کنند.

دیگر تصور اشتباه جامعه در مورد مردان این است که آن‌ها قوی‌ترند، نیازی به توجه و حمایت دیگران ندارند و از وضعیت بعد از طلاق رنج چندانی نمی برند. این تصورات منجر به حمایت عاطفی کمتر نزدیکان مردان طلاق گرفته نسبت به زنان می‌شود. در پی حمایت عاطفی کمتر، مشکلات اجتماعی و روان‌شناختی بیشتری برای مردان مطلقه به وجود می‌آید. از دیگر سو، بیشتر مردان به دلیل مشغله‌های کاری و بیرون از خانه توانایی اداره خانه و مراقبت از فرزندان را ندارند. در نتیجه این سختی‌ها می‌تواند برای کودکانشان نیز معضلاتی را به وجود بیاورد و حتی موجب کودک‌آزاری ناخواسته در آن‌ها شود. مقاله چالش های فرزندان طلاق را مطالعه نمایید.

احساساتی مانند سوءظن و بدبینی به ازدواج و رابطه زناشویی از آثار طلاق بر مردان است. در نهایت ممکن است تمایل برای ازدواج مجدد از دست بدهند و مجرد باقی بمانند. تحقیقات نشان می‌دهند که مردان نسبت به زنان، پس از طلاق تمایل کمتری به ازدواج دوباره دارند. همین موضوع خود می‌تواند منجر به دامن زدن به دیگر مشکلات اجتماعی و روانشناختی شود.

پیامدهای اقتصادی و مالی

یکی از مهمترین آثار طلاق بر مردان دشوار مالی و اقتصادی آن است. مردان علاوه بر فشار مالی تشکیل یک زندگی زناشویی، بعد از جدایی هزینه مهریه، نفقه و فرایندهای قضایی را نیز تجربه خواهند کرد. فشار مالی فراهم کردن مهریه برای مردان می‌تواند منجر به ورشکستگی و حتی زندانی شدن آن‌ها شود. در پی این مسائل، آثار اجتماعی مانند عدم پذیرش در مشاغل دیگر (به دلیل سابقه قضایی)، بزهکاری و مصرف مواد و آثار روان‌شناختی مانند افسردگی را می‌توان انتظار داشت.

پیامدهای روان‌شناختی (و حتا جسمانی!)

برای مردان بعد از طلاق معمولا دوگانگی عاطفی و مشکلات خلقی زیادی پیش می‌آید. این مردان همواره با این احساس درگیرند که آیا تصمیم درستی گرفته‌اند یا خیر، یا آیا تصمیم بهتری هم می‌توانست اتخاذ کند؟ این دوگانگی عاطفی به همراه دیگر عوامل تنش اجتماعی و اقتصادی که به آن‌ها اشاره کردیم منجر به احساس ناامیدی، پوچی و بی‌معنایی، بی‌لذتی و در نهایت افسردگی مردان شود.

احتمال خودکشی مردان بعد از طلاق به مراتب از این احتمال برای زنان بیشتر است. فشار روانی ناشی از مشکلات اضطرابی، خشم، احساس درماندگی و از دست رفتن عزت نفس و اعتماد به نفس برای مردان را در پی دارد.

جالب است بدانید طلاق می‌تواند سلامت جسمانی مردان را هم به خطر بیندازد. اضطراب برای مردان مطلقه علائم جسمی مانند درد بدنی، بی‌اشتهایی، ناراحتی گوارشی، سرگیجه، ضعف کلی، لاغری، نفس‌تنگی و تپش قلب و یا ریزش و سفید شدن مو را در پی دارد.

جایی برای امیدواری

با وجود تاثیرات شدید طلاق برای مردان، تحقیقات نشان می‌دهند که مردان نسبت به زنان در طی زمان کوتاه‌تری با شرایط کنار می‌آیند و سازگار می‌شوند. البته این موضوع به شرایط بسیاری مانند حمایت‌های اجتماعی، سبک‌های انطباقی شخصی و توانایی روانی فرد نیز بستگی دارد. اگر اطرافیان فرد را مورد حمایت عاطفی مثبت خود قرار دهند، با او همدلی کنند و خود فرد از روی آوردن به راه‌های ناسالم تنظیم احساساتش مانند مواد روان‌گردان، الکل، دخانیات و یا روابط جنسی گسترده و اعتیادگونه اجتناب کند؛ می‌توان به سپری شدن مراحل سوگ ناشی از جدایی به طور معمول بیشتر امید داشت. مشاوره طلاق به افراد مطلقه کمک می کند تا آسیب های کمتری را تجربه کنند.

 

پیشنهاداتی برای آسیب کمتر آثار طلاق بر مردان

برای کمک گرفتن به سمت دیگران بروید: همانطور که گفتیم جامعه حمایت کمتری از مردان بعد از طلاقشان دارد، که این موضوع از باورهای اشتباه فرهنگی درباره قوی بودن مردان و نیاز نداشتن آن‌ها به حمایت عاطفی ریشه می‌گیرد. این باور از طریق دیگران به خود شخص نیز منتقل می‌شود. مردی که تصور می‌کند نباید از دیگران کمک بگیرد و اگر به سمت آن‌ها برود طبیعی نیست و نشانه ضعف اوست در عمل خود را در معرض آسیب‌های بیشتر روانی و اجتماعی قرار می‌دهد.

در کنار حمایت عاطفی آشنایان و اعضای خانواده، شخص می‌تواند از کمک حرفه‌ای متخصصان مانند مشاوران خانواده و روان‌شناسان باتجربه استفاده کند، تا هرچه مطلوب‌تر پیامدهای جدایی را پشت سر بگذارد و خود را با شرایط جدید منطبق کند.

برای ازدواج مجدد عجله‌ای نیست: در هر صورت گذراندن بحران طلاق به صورت طبیعی نیاز به زمان دارد و شما نیاز دارید تا قوای عاطفی خود را برای برقراری رابطه‌ای جدید تجدید کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ازدواج مجدد بدون فاصله زمانی مناسب پس از طلاق می‌تواند به احتمال بیشتری با شکست روبرو شود و قطعا این شکست دوباره هزینه‌های اجتماعی و روانی بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه آثار طلاق بر مردان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسیمنبع : آثار و پیامدهای طلاق بر مردان

  • ۹۷/۰۹/۰۷
  • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی