هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

روان پریشی کوتاه مدت علائمی مشابه دیگر انواع روان پریشی دارد. روان پریشی به معنای قطع ارتباط با واقعیت است. درروان پریشی کوتاه مدت فرد ممکن است به طور ناگهانی دچار ادراکات و احساساتی شود که در واقعیت ندارند. برای مثال چیزهایی را ببیند یا بشنود که وجود خارجی ندارند. توهم و هذیان اصلی ترین ویژگی های فرد روان پریش است که در روان پریشی کوتاه مدت ناگهان ایجاد و ناگهان از بین می رود. برخی نشانه ها و علائم روان پریشی گذرا بسیار شبیه به جنون آنیاست. در این جا درباره نشانه ها، علل و درمان روانپریشی گذرا پرداخته ایم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روان پریشی گذرا می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

اختلال روان پریشی کوتاه مدت (گذرا)

اختلالات سایکوتیک یا روان پریشی آن دسته از اختلالات است که با جدایی فرد از واقعیت و یا سردرگمی شناخته می شود. مهم ترین ویژگی های آن ها توهم ها و هذیان ها هستند. برای تشخیص اختلال روان پریشی کوتاه مدت، حضور ناگهانی نشانه های سایکوز (توهم و هذیان) ضروری است. غیر از توهم و هذیان ها، رفتار نامنظم، گفتار نامنظم، ناتوانی در تفکر یا حرف زدن و ناتوانی در انجام حرکات طبیعی بدن مشاهده می شود. 

ویژگی های توهم:

توهم ها به طور کلی، احساس نادرستی است که بدون یک محرک واقعی ایجاد می شود. توهم ها در یکی از حواس 6 گانه رخ می دهد. به عنوان مثال توهم بینایی یعنی دیدن چیزهایی که واقعی نیستند و دیگران نمی بینند. توهم لمسی مثل احساس اینکه موجودی روی پوست یا بدن شما در حرکت است و شما آن را نمی بینید. بقیه انواع توهم نیز به همین شکل هستند.

ویژگی های هذیان:

هذیان ها باور یا تفکر غلط و غیر قابل تغییری است که در ذهن شما وجود دارد. مثلا ممکن است در اثر هذیان فرد فکر کند گروهی تبهکار دنبال او هستند و سعی در کشتن وی دارند. یا فکر کند که فرد بزرگی در تاریخ است که دیگران از او استفاده نمی کنند و او را نمی شناسند. یا حس کند در سر شما چیزی کاشته اند که دارد افکارش را می دزد و به دیگران می گوید.

 

ویژگی های اصلی اختلال روان پریشی کوتاه مدت

مهم ترین ویژگی روان پریشی گذرا یا کوتاه مدت، ظهور ناگهانی علائم روان پریشی است که حداقل یک روز و حداکثر یک ماه طول می کشد و بعد از آن از بین می رود. شکل گیری علائم هذیان، توهم، نامنظمی گفتار و رفتار و ... بسیار ناگهانی است. ممکن است فرد ناگهان حس کند می خواهد دنیا را نجات دهد یا ناگهان خود را در کشور یا فضای دیگری تصور می کند.

معمولا این اختلال، مرحله مقدماتی یا علائم هشدار دهنده ندارد که بشود از آن پیشگیری کرد و در عرض دو هفته از صفر به صد می رسد. این افراد معمولا خیلی زود به حالت قبلی خود بر می گردند و می توانند عملکردهای عادی زندگی را انجام دهند.

 

علل ایجاد روان پریشی کوتاه مدت

اصلی ترین علت بروز این پدیده، یک اتفاق استرس زای شدید است. البته برای همه یک اتفاق بزرگ این علائم را ندارد و زمینه خانوادگی و ژنتیکی لازم است. در کسانی که تجربه روان پریشی گذرا را دارند، احتمال وقوع دوباره این اتفاق در یک موقعیت استرس زا بیشتر است.

موقعیت هایی مثل مرگ یکی از عزیزان، مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن، جدایی از یک رابطه به شکل آسیب زا و ... برخی از رویدادهای پرفشار و استرس زا وشروع کننده روان پریشی هستند.

اختلال در عملکرد مغز و آسیب های مغزی نیز می تواند از دلایل بروز روان پریشی کوتاه مدت باشد. همچنین زندگی در یک خانواده پر آشوب و پر درگیری مداوم آمادگی ذهنی و رفتاری را برای بروز این اتفاق تشدید می کند.

وجود برخی اختلالات و بیماری ها می تواند احتمال بروز روان پریشی گذرا را زیاد کند. اختلالاتی چون پارکینسون، صرع، سابقه جنون، تومور و کیست، ایدز، سکته مغزی و بسیاری از بیماری های دیگر ممکن است باعث روان پریشی شوند. 

 

درمان روان پریشی گذرا

روان پریشی کوتاه مدت به دلیل ماهیت گذرا بودن آن معمولا خود به خود از بین می رود اما مهم ترین راه درمان آن دارو درمانی به همراه روان درمانی است.

کسانی که به طور مرتب تحت درمان دارویی هستند، می توانند بدون دغدغه به زندگی عادی خود بپردازند و روابط خود را بدون مشکل پیش ببرند.

در کنار درمان دارویی، یک روان شناس، می تواند نحوه کنترل استرس و راه های مقابله با شرایط استرس زا را به او آموزش دهد تا در صورت داشتن زمینه ژنتیکی، فرد بتواند زمینه محیطی ابتلا به روان پریشی کوتاه مدت را تحت کنترل خود داشته باشد.

مشکل حادی که در این بیماران وجود دارد این است که آن ها بیماری را انکار می کنند و توهم و هذیان های آن ها انقدر واقعی به نظر می رسد که باعث می شود تعهد خود به درمان را انجام ندهند. بنابراین لازم است یکی از نزدیکان او همواره با پزشک و روان شناس او در ارتباط باشد و برنامه درمانی شخص بیمار را زیر نظر داشته باشد.

به طور کلی درمان این بیماران به سه دسته جراحی، درمان دارویی و درمان روانشناختی تقسیم می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روان پریشی گذرا می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسیمنبع : روان پریشی کوتاه مدت | نشانه ها، علل و درمان روانپریشی گذرا

  • ۹۷/۰۹/۱۳
  • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی