هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
 • ۰
 • ۰

ترک الکل یا ترک اعتیاد به الکل به عنوان یک ماده آسیب زا، اعتیادآور و در دسترس بسیار مسئله حیاتی است. به دلیل شرایط فرهنگی جامعه، ممنوعیت مصرف الکل باعث سوءاستفاده های افراد سود جو شده است. آن ها هر ماده و هر چیز را به عنوان مشروبات الکی در بین مردم توزیع می کنند. الکل اثرات بسیار مخرب جسمی مثل کوری، کما و مرگ، و اثرات روانی مثل توهم، زوال عقل و فراموشی و همچنین اثرات اجتماعی مثل فحشا، درگیری، جراحت و قتل برجای می گذارد. ترک الکلبه صورت خودسرانه نیز بسیار خطرناک است. چرا که اعتیاد به الکل یا الکلیسم باعث وابستگی شدید جسمانی و ترک ناگهانی آن موجب تشنج و حتی مرگ می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد به الکل می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

چه عواملی در ترک الکل موثر است؟

ترک الکل یک درمان طولانی مدت است که نیاز به تعهد شما و درمان های مختلف دارد. اولین قدم در ترک، پذیرش این است که شما دچار مشکل هستید و برای سلامتی خود و اطرافیان، لازم است که برای آن اقدام کنید. شرایطی که می تواند به شما در ترک کمک کند شامل موارد زیر است:

سابقه وابستگی به الکل:

هرچه زمان مصرف شما کمتر و میزان مصرف کوتاه تر باشد، ترک کردن آسان تر و عملی تر است. اما در هر صورت ترک الکلغیر ممکن نیست.

سطح حمایت خانواده و دوستان:

مسئله بسیار مهم در درمان، حمایت خانواده از فرد الکلی است. خانواده ها باید بدانند که عزیزشان به یک بیماری دچار شده و مثل دیگر بیماری ها، نیاز به حمایت و سرپرستی دارد. بنابراین لازم است که خانواده ها نیز یکسری آموزش های لازم درباره نحوه برخورد با بیمار الکلی را توسط متخصص روانشناس کسب کنند.

تعهد شخصی، سازگاری و حفظ هوشیاری:

هیچ مسئله و مشکلی بدون تلاش، اراده و تصمیم قطعی خود فرد حل نمی شود. بنابراین فرد الکلی باید حمایت ها را بپذیرد و به قول معروف با خودش یک دل شود. با عزم راسخ در این مسیر گام بردارد و با کمک خانواده، روانشناس و پزشک، حمایت لازم را دریافت کند.

اگر آماده ترک هستید با پزشک و روان شناس در ارتباط باشید. ابتدا باید اطلاعاتی از سطح و میزان دقیق اعتیاد شما کسب شود. همچنین شرایط روحی و روانی و خانوادگی شما توسط روانشناس تحلیل می شود تا بهترین درمان برای شما تنظیم شود.

 

جنبه های مختلف اعتیاد به الکل

مصرف الکل سه ضلع و سه جنبه مهم دارد که باعث معتاد شدن به آن می شود.

ضلع اول: وابستگی جسمی

وابستگی جسمی باعث می شود در اثر مصرف نکردن الکل دچار سردرد و خماری شوید. بدن درد را تجربه کنید که با مصرف دوباره، این مشکلات برطرف می شود. سم زدایی و درمان دارویی برای حل این مشکل پیشنهاد می شود.

ضلع دوم: وابستگی روانی

افسردگی، اضطراب، پریشانی و عدم تمرکز پیامدهای ترک ناگهانی الکل یا عدم مصرف آن در صورت اعتیاد است. وسوسه های فکری توانایی مقاومت شما را از بین می برد و با مصرف دوباره احساس عذاب وجدان، احساس حقارت و دیگر مشکلات روحی سراغ شما می آیند. درمان روانشناختی توسط متخصص روانشناس، مهم ترین مسئله در برطرف کردن این مشکل است.

ضلع سوم: عادت به مصرف

شاید بسیاری از دفعاتی که الکل نوشیدید تنها بخاطر تفریح با دوستان و در مهمانی هاست. این مسئله باعث عادت به مصرف می شود و برای تفریح، مدام مصرف می کنید. لازم است برای حل این مشکل، تغییر محیط و موقعیت هایی که باعث مصرف شما می شود را در اولویت اول قرار دهید.

 

مراحل ترک اعتیاد به الکل

به طور کلی درمان اعتیاد به الکل چهار جنبه دارد:

 • سم زدایی
 • اصلاح رفتار
 • روان درمانی و مشاوره
 • دارو

 

سم زدایی:

بسیاری از درمان ها با یک برنامه سم زدایی شروع می شود تا اعتیاد جسمی بدن شما به الکل را متوقف کند. سم زدایی اغلب در یک مرکز درمانی یا بیمارستان انجام می شود. به طور معمول این مرحله یک هفته زمان می برد. به دلیل سخت بودن این مرحله، داروهای لازم برای شما تجویز خواهد شد.

برخی از علائمی که ممکن است در این مرحله وجود داشته باشد شامل لرزش بدن، گیجی، توهم و تشنج می باشد.

اصلاح رفتار:

کسانی که به الکل اعتیاد پیدا می کنند، اغلب بخاطر لذت عمل نوشیدن یا کسب پذیرش دیگران، به این عمل معتاد می شوند. لازم است که شما مهارت ها و مکانیسم های مقابله با پیشنهادات و عدم قرار گرفتن در موقعیت ها را به کمک مشاور و روانشناس یاد بگیرید. مهارت نه گفتن یکی از مهم ترین مهارت هایی است که می تواند به شما کمک کند.

مشاوره و روان درمانی:

ارتباط با روانشناس برای ترک روحی مصرف الکل، درمان اختلالات ناشی از مصرف الکل، برطرف کردن علل اعتیاد و مشکلاتی که می تواند ترک فرد را ناموفق کند بسیار ضروری است. بنابر تجربه و مشاهدات، تعداد بسیار زیادی از افرادی که فقط ترک جسمی را انجام داده اند دوباره به مصرف برگشته اند و  در مقابل محرک های بیرونی و وسوسه ها قادر به مقاومتنبوده اند. رویکرد انگیزشی و حمایت روانشناس بسیار در راه ترک الکل مفید است.

دارو ها:

داروهایی که در کنار درمان برای فرد تجویز می شود، دارو های حساس به الکل هستند که در صورت مصرف باعث عوارض ناخوشایند جسمی مثل تهوع، استفراغ، تشنج و سردرد شدید  می شوند. این داروها ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود، اما برای درمان و گذر از این مرحله لازم است. دیسولفیرام یکی از این دارو هاست. دیگر داروهای مورد استفاده آکامپروسات و نالترکسون هستند.

آکامپروسات باعث بازسازی تعادل مواد شیمیایی مغز شما که الکل آن ها را مختل کرده است، می شود.

نالترکسون نیز اثرات خوشایند مستی و الکل در مغز شما را متوقف می کند. بدون احساس خوب، شما تمایلی به مصرف پیدا نمی کنید.

فراموش نکنید که به دلیل حساسیت این دارو ها و امکان تداخل با الکل، مسمومیت و اُور دوز، هرگز بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

 

فواید ترک اعتیاد به الکل

بازیابی بدن بعد از ترک الکل مثل یک سفر مادام العمر است که برای همیشه می تواند زندگی شما را بهتر کند. ممکن است بعد از ترک، وسوسه ها و پیامدها مقداری در شما وجود داشته باشد، اما وقتی شما به مهارت های مقابله ای و بینش نسبت به مضرات الکل دست پیدا کرده باشید، مقاومت باعث افزایش احساس اعتماد به نفس و عزت نفس شما می شود. زنان الکلیسم با ترک الکل از به دنیا آوردن کودکانی با سندروم جنین الکلی جلوگیری می کنند. همچنین درمان به موقع مانع از ابتلا به اختلال ورنیکه کورساکوف می شود. 

عوارض مصرف الکل که بعد از ترک به سرعت به سمت ترمیم و بهبودی می رود شامل موارد زیر است:

 • بیماری قلبی
 • انواع زیادی از سرطان ها
 • زخم کبد یا سیروز
 • التهاب معده یا گاستریت
 • زوال عقل
 • اختلال نعوظ و دیگر اختلالات جنسی
 • افسردگی
 • اضطراب
 • فراموشی
 • و ...

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد به الکل می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسیمنبع : ترک اعتیاد به الکل

 • ۹۷/۰۹/۱۶
 • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی