هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

  • ۰
  • ۰

یکی ازاساسی ترین دغدغه های زوج های جوان مقابله با دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها آنان در زمان نامزدی و بعد از ازدواج است. یکی از علت های ایجاد اختلاف بین زوج های جوان، مداخله های نابجای پدر، مادر، برادر، دوست و سایر خویشاوندان و اطرافیان آنان در زندگی مشترک شان می باشد. حتی اگر این دخالت ها با نیت خیر خواهی، سعادت و خوشبختی آنان  صورت گرفته باشد، اکثرا نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت. در مواردی که این دخالت ها خیلی زیاد باشد یکی از عوامل طلاق است. در این مقاله تصمیم به بررسی دلایل، پیامد ها و راه حل های موجود برای مقابله با دخالت والدین در زندگی زوج ها داریم.

 

برای دریافت مشاوره خانواده و حل مشکلات خانواده می توانید با مشاوران مرکز هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228  تماس بگیرید.

دلایل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی مشترک زوج ها

دخالت های والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها دلایل مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. از مهم ترین دلایل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها می توان به موارد زیر اشاره داشت.

1 _ عدم اطمینان والدین به آمادگی فرزندانشان برای شروع یک زندگی مشترک

والدین در ابتدای ازدواج فرزندان غالبا دوست دارند در زندگی آنان دخالت نموده و نتیجه یک عمر تجربه خود را درباره نحوه زندگی، چگونگی معاشرت، نحوه صرفه جویی در هزینه ها و.. با اعمال سلیقه های شخصی خود در زندگی زوج های جوان اعمال نمایند.

2 _ فاش کردن اسرار و مشکلات زندگی مشترک برای آشنایان و دوستان

تعدادی از زوجین بدلیل شرایط خاصی که در زندگیشان ایجاد کرده اند امکان بیشتری برای مداخله اطرافیان در زندگی آنان وجود دارند. زوج هایی که بسیاری از راز های زندگی خودشان را برای دوستان و آشنایانشان تعریف می کنند یا مشکلاتشان را به بیرون از جمع دو نفرشان ( خانواده، دوستان، آشنایان و ...) می برند.

3 _ اختلالات و مشکلات شخصیتی زوج ها مانند اعتماد به نفس پایین و عدم توانایی در تصمیم گیری

دلایل دخالت اطرفیان در زندگی زوج ها می تواند ریشه در ویژگیهای شخصیتی و رفتاری خاص  زوج ها داشته باشد. به گونه ای که اطرفیان، دوستان و به خصوص والدین به توانایی زوجین جوان برای اداره زندگی اعتماد نداشته باشند و دخالت در زندگی آنان را مفید تشخیص می دهند.

4 _ ازدواج در سنین پایین یا وابستگی اقتصادی و عاطفی زوج ها به والدین

ازجمله این دلایل دخالت والدین در زندگی زوج ها می توان به  کمی سن ، وابستگی اقتصادی و معیشتی ، نا آشنایی تازه عروس و داماد ها با مهارت های مدیریت و زندگی، وابستگی های بیش از حد روانی و عاطفی به والدین و ...  اشاره نمود.

5 _  عدم آمادگی زوج ها برای ازدواج

زوج های جوانی که شرایط  دخالت اطرافیان و والدین  را در زندگی مشترکشان فراهم می کنند و به آنان اجازه دخالت می دهند، در کسب مهارت های اولیه زندگی هنوز موفق  نبوده و  قابلیت تعیین و تشخیص شرایط مطلوب برای زندگی  خود را ندارند.

باید اذعان نمود شاه کلید شروع دخالت اطرافیان در زندگی زوج ها جوان ، ریشه در اعتماد به نفس پایین و وابستگی عاطفی و مالی آنان به خانواده هایشان دارد. حمایت مالی والدین قبل و بعد از ازدواج آغازگر و بستر ساز  دخالت  والدین در زندگی فرزندانشان را  در زمینه های مختلف فراهم می سازد.

با کاهش این وابستگی ها اطمینان والدین و اطرافیان  به زوجین برای اداره زندگی خود بیشتر شده  و سطح مداخلات به صورت قابل توجهی کاهش می یابد و همین امر می تواند زمینه ساز برقراری  روابط محترمانه  تری را  مابین زوجین و والدین  حتی در حل مساله، به عنوان نصحیت و اراعه راهکار منطقی فراهم نماید.

زوج‌ها در سال‌های اولیه تشکیل زندگی به لحاظ عاطفی تمایل دارند با خانواده همسرشان صمیمی شوند و بیش از اندازه به معاشرت کردن با خانواده همسر خود  روی می‌آورند یا در هر کاری از آنها مشورت می‌گیرند. در این شرایط خود زوج‌ها اجازه دخالت دیگران به زندگی شان را  فراهم می کنند

پیامد های دخالت والدین و اطرافیان در زندگی مشترک زوج های جوان

به مرور زمان با شدید تر شدن دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زناشویی زوج ها مشکلات آنان روز به روز بیشتر می شود تا جایی که ممکن است این زندگی مشترگ به طلاق و جدایی زوج ها منتهی شود. چرا که زمانی که زوج ها نمی توانند برای زندگی خودشان تصمیم بگیرند. ساختن زندگی مشترک بر اساس نظرات و تصمیم های والدین و اطرافیان آن زندگی نیست که زوج ها به دنبالش هستند و همین امر سبب می شود تا به مرور زمان از یکدیگر فاصله بگیرند.

روش های موجود برای مقابله و جلوگیری از دخالت والدین و اطرافیان در زندگی مشترک زوجین

روش ها و راهکارهایی برای کاهش و کنترل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها وجود دارد. که با توجه به زیاد بودن این راهکارها در یک مقاله دیگر به طور کامل در مورد روش های کنترل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها توضیح داده شده است. در ادامه نکاتی برای کنترل دخالت اطرافیان در زندگی زوج ها را ذکر کرده ایم.

1 _ زوج های جوان نیاز دارند تا با صبر و احترام موارد ضروری برای مشاوره گرفتن از خویشاوندان خود را مدیریت نمایند و پدر و مادر های بهتر است استقلال خانواده های تازه تاسیس فرزندان خود را پذیرفته  و از دور زندگی فرزندان خود را نظارت نمایند و در مواقع ضروری به کمک آنها بپردازند. شیوه حمایت والدین بهتر است به شکل حمایت باشد که به  اعتماد به نفس و استقلال زوج ها ضربه ای وارد نشود  و لازم نیست با شنیدن بعضی مطالب یا ناراحتی  فرزندان سریعاً احساساتی شده و با تعصب ، بطور یک جانبه و به دور از عدالت قضاوت کرده و تصمیم به دخالت بگیرند. این برخورد عجولانه مشکلات را عمیق تر نموده و زمینه بروز اختلافات جدیدی را در زندگی زوجین جوان فراهم می نماید.

2 _ زوج ها باید با رعایت احترام و به طور غیر مستقیم در مقابل کمک های صمیمانه و با محبت اطرافیان طوری رفتار کنند تا آنان پی ببرند که  ادامه دخالت های نابجا حتی اگر دلسوزانه باشد نه تنها در حل مشکلات آنان تاثیر گذار نیست بلکه ممکن است آتش اختلافات را شعله ورتر سازد و زندگی مشترک زوج ها را با خطر مواجه نماید.

3 _ زوج ها به هیچ وجه در مقابل همسر خود نباید به والدین خود  اخطار دهند و بهتر است با محبت بیشتری  آنها را از دخالت در زندگی خود باز دارند، همسر نیز باید به شریک زندگی خود شرایط  ابراز محبت به والدین خود را فراهم و بگونه ای برخورد ننماید که والدین تصور نمایند فرزندشان را از دست آنها در آورده و به  خدمت خود گرفته اند.

4 _ بعد از ازدواج، تشکیل و مدیریت زندگی مشترک به منظور برقراری روابطی  متعادل و تعاملی درست، میان خانواده شریک زندگی و خود همسر، یکی از مهم‌ترین وظایف زوجین است. باید پذیرفت  که سوء  برداشت‌ها یا سوء تفاهم‌ها و چه بسا اختلاف نظر و دیدگاه  با خانواده همسر، تاحدودی امری طبیعی و وغیر قابل انکار است. در چنین موقعیت با  تکیه بر صبر و تحمل  و تبادل نظر  همسران  پیرامون مسائل زندگی به منظور تفاهم در دستیابی به راه حل های ممکن رهیافت مناسبی برای تحکیم بنیان خانواده.

5 _ زوجین برای جلوگیری از دخالت دیگران بهتر است برنامه مشخصی داشته باشند و این به معنای قطع رابطه با دیگران نیست بلکه مدیریت و هنر برقرای ارتباط صحیح با دیگران به گونه ای است که روزنه های دخالت بی مورد دیگران در زندگی را مسدود نماید . برای دستیابی به این هدف ابتدا زوجین باید روابط خود را صمیمانه تر و مستحکم تر نموده و سعی نماید با گفتگوضمن مشخص نمودن وظایف متقابل  در راستای نحوه و شیوه ایفای تعهدات خود در زندگی مشتر ک به تفاهم برسند سعی نمایند هیچ وقت سعی ننماید همسر خود را بابت خطای دیگران مقصر بدانید.

6 _ جهت تحکیم بنیان خانواده زوجین جوان لازم است  از اطرافیان خود شناخت کافی پیدا کرده و و مداخله گران و شیوه دخالت آنان رامشخص و با اتخاذ روش هایی مودبانه طوری رفتار نماید که آنان به تاثیر نامطلوب خود در اینگونه رفتارها پی برده و به مرور در رفتار غلط خود تجدید نظر نمایند.

برای دریافت مشاوره خانواده و حل مشکلات خانواده می توانید با مشاوران مرکز هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228  تماس بگیرید.

 


 خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


منبع: دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج ها و فرزندانشان | دلایل تا پیامد ها

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی