هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

آشنایی با دلایل و علل کودک آزاری تا حد زیادی می تواند به والدین در پیشگیری از این اتفاق کمک کند. هر گونه رفتاری که باعث آزار کودک در هر بعدی از وجود او اعم از روحی، عاطفی، جسمی، جنسی و.... شود را کودک آزاری تعریف می کنند. این رفتارها می تواند از جانب والدین، نزدیکان، معلمان و سایر افراد باشد. در طول سالها، درک جامعه از سوء استفاده جنسی از کودک تغییر کرده است. در گذشته برخی معتقد بودند که کودک یا مادر بیشتر مسئول سوءاستفاده بودند. با این حال، همانطور که در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان ( کودک آزاری جنسی ) اطلاعات گسترده تر می شود، ایده های افراد درباره مسئولیت و سرزنش برای سوء استفاده تغییر یافته است. همچنین می توان زمینه های دیگر را در نظر گرفت. در این مبحث به توضیح شرایطی که منجر به کودک آزاری میشوند می پردازیم.برای دریافت مشاوره کودک و کودک آزاری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره9099075228 تماس بگیرید.


علل کودک آزاری

می توان علل کودک آزاری را به طور کلی به چهار دسته کلی تقسیم کرد. که در ادامه به طور کامل توضیح داده شده است.

اولین دلیل کودک آزاری | شرایط خانوادگی

شرایط خانواده جزو مهمترین عوامل کودک آزاری  می باشد که در ابعاد مختلف می تواند زمینه ساز کودک آزاری گردد.

انزوا و عدم پشتیبانی از کودک : زمانی که کسی حضور ندارد، مانند خانواده بزرگ، خانواده هایی که یکی والدین به دلیل طلاق یا فوت حضور ندارند، ازدواج دوم یکی از والدین و...

در خانواده هایی که حمایت کافی از کودک صورت نمی گیرد. کودک بیشتر از هر کودک دیگری ممکن است در خطر کودک آزاری قرار داشته باشد.

استرس والدین : در خانواده هایی که به دلیل مختلف استرس در محیط خانواده بر روی والدین و کودک زیاد است. کودکان در معرض کودک آزاری قرار دارند. از جمله دلایل زمینه ساز این استرس حاکم بر والدین و کودک می توان به مشکلات مالی، نگرانی های شغلی، مشکلات سلامت و بهداشت می تواند اشاره داشت.

 

انتظارات غیر واقعی از کودک: نبود آگاهی از مراحل رشدی و نداشتن رفتار موثر والدین با کودک از جمله علل کودک آزاری می باشد که می تواند شرایطی را برای کودک ایجاد نماید که خود کودک سبب آزارش شود. 

نداشتن مهارت فرزند پروری : عدم آگاهی والدین از چگونگی راهنمایی کودکان به یادگیری، رشد و رفتار مثبت از جمله علل کودک آزاری جنسی می باشد.آموزش جنسی کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است که خانواده ها با آگاهی از چگونگی آموزش جنسی می توانند به کودک خود آموزش دهند که چگونه در مقابل خطرات موجود از خود محافظت کند.

سایر علل کودک آزاری به دلیل شرایط خانوادگی: از دیگر عوامل خانوادگی می توان به طلاق، اعتیاد، تحصیلات والدین، جمعیت خانواده، بیماری های روانی ، جسمی و اختلافات خانوادگی اشاره کرد.

 

دومین دلیل کودک آزاری |شرایط خود کودک

کودکانی که از نظر جسمی دارای ناتوانی هستند و نیاز به مراقبت های بهداشتی دارند احتمال اینکه مورد آزار قرار بگیرند، بیشتر است.

معلولیت فکری: مراقبت از کودکان و حفاظت از آن ها ، به ویژه نوزادان و کودکان نوپا، زمان و توجه زیادی را به خود جلب می کند. ناتوانی ذهنی ممکن است منجر به ناتوانی  فرزند یا کودک در مراقبت از خود شود.

اختلالات کودکان : همچنین گاهی وجود برخی اختلالات روانی در کودک موجب می شود توسط دیگران بیشتر مورد خشونت قرار گیرند مانند زمانی که کودک بیش فعالی دارد و متاسفانه بدلیل عدم وجود برنامه تربیتی مناسب مشکلات او باقی می ماند و گاه بیشتر نیز می شوند.

کودکان با شرایط خاص : کودکان نامشروع و کودکان نا خواسته ای که والدین نگرش دیگری نسبت به فرزندشان دارند، چگونگی روابط والد فرزند می تواند احتمال بروز خشونت و کودک آزاری را بیشتر کند. نهایتا گاهی کودکان از نظر جسمی سالم هستند اما دشواری های رفتاری خاصی دارند و یا والدینشان آن هارا غیر طبیعی می دانند.

سایر علل کودک آزاری به دلیل شرایط کودک:  بدخلقی، بی اختیاری ادرار یا مدفوع ، عادات غذایی نامناسب، ابتلا به بیماری های مکرر و در بعضی مواقع  ظاهر فیزیکی بد و بد قیافه بودن .... از دیگر علل کودک آزاری به علت شرایط کودک می باشد.

 

سومین دلیل کودک آزاری | شرایط و فرهنگ جامعه

قوانین، فرهنگ، هنجارها و موقعیت جغرافیایی یک جامعه می تواند بر میزان جرائم و نوع خشونت در آن تاثیر بگذارد. در جوامعی که خشونت سازمان یافته مثل جنگ یا انواع آسیب های اجتماعی زیاد است و نابرابری های اجتماعی وجود دارد و همچنین در جوامعی که خشونت در سطح جامعه، رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی، مقبول است و قوانین مشخص و موثری در زمینه ی حمایت از حقوق کودکان وجود  ندارد، میزان این پدیده بسیار بالاتر می باشد. عوامل دیگری چون شرایط اقتصادی، مشکلات محیط آموزشی، ، فقدان نظارت بر مراکز نگهداری کودک، ضعف در باور های دینی از جمله علل اجتماعی هستند که می توانند در ایجاد این معضل اجتماعی دخیل باشند.

فرهنگ جوامعی که کودکان و خانواده ها به دلیل ترس از دیدگاه افراد دیگر نمی توانند از فرد خطاکار شکایت کنند، میزان کودک آزاری را در آن جوامع بالا می برد.

 

چهارمین دلیل کودک آزاری | افراد کودک آزار

افرادی که اقدام به کودک آزاری می کنند همیشه افراد بیمار روانی نمی باشند همانطور که تا اینجا ذکر شد عوامل متعددی می توانند در بروز این پدیده توسط افراد نقش داشته باشند. اما قابل ذکر است گاهی این اعمال توسط افرادی صورت می گیرد که خود دارای مشکلات و اختلالاتی هستند. اختلال دوقطبی، اختلالات شخصیت (ضد اجتماعی، مرزی، هیستریونیک، وسواسی-جبری.....)، افسردگی، اختلال در کنترل تکانه، سادیسمی ها و افرادی که خود در کودکی مورد آزار واقع شده اند احتمال اعمال خشونت و رفتارهای کودک آزاری را افزایش می دهند. همچنین زمانی کودک آزاری جنسی صورت می گیرد احتمال وجود کژکاری ها و نابهنجاری های جنسی در افراد سوء استفاده گر بیشتر می شود.

 

پیشگیری از کودک آزاری

والدین می توانند با استفاده از مشاوره کودک، راه ها و روش های صحیح آموزش جنسی کودک را بیاموزند. به این صورت کودکان یاد می گیرند که چگونه از خود در مقابل کودک آزاری و کودک آزاری جنسی محافظت کنند. همچنین خانواده ها با کاهش تنش و استرس خانه و حمایت کردن از کودک می توانند احتمال مورد آزار قرار گرفتن آنان را تا حد زیادی کاهش دهند. شکایت از افراد خاطی و پیگیری کردن آن می تواند تا حد زیادی شرایط را برای افرادی که تصمیم به کودک آزاری دارند سخت کند.

 

برای دریافت مشاوره کودک و کودک آزاری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره9099075228 تماس بگیرید.

 


خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

 

 

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.


 

  

منبع:علل کودک آزاری | پیشگیری از کودک آزاری

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی