هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

اختلالات شخصیت دسته C شامل چه اختلالاتی است؟ آیا با خصوصیات کلی اختلال های شخصیت دسته C آشنایی دارید؟ برخی افراد هستند که همیشه مضطرب و ترسان به نظر می رسند. اگر با این افراد برخورد داشته باشید متوجه اضطراب آن ها می شوید. بعضی از آن ها دائما در اضطراب رها شدن هستند، برخی نگران طرد شدن یا مورد انتقاد قرار گرفتن هستند و برخی نگران افکار ایده آل و دل مشغول نقص و آداب و تشریفاتند. اگر چنین افرادی را بشناسید، احتمالا متوجه دشواری موقعیتشان و ارتباطتان با آن ها می شوید. در این شرایط احتمال ابتلا به اختلال های شخصیت دسته C وجود دارد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلال شخصیت نحوه درمان آن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

شخصیت و اختلال شخصیت

ویژگی های فردی که الگویی ثابت از فکر، عاطفه و رفتار را در فرد نشان می دهد شخصیت نامیده می شود. در صورت بخش ثابت هر فرد شامل الگوهای رفتاری و فکری است که منحصر به فرد و متمایز از دیگران می باشد. اما شخصیت علاوه بر اینکه ثابت است، می تواند پویا و متحرک باشد و در طول زمان تغییر کند و فرد را با محیط سازگار کند. افرادی وجود دارند که دارای اختلال شخصیت می باشند، بدین معنی که صفات شخصیتی آن ها ناسازگارانه است و در مقابل تغییر مقاومت می کند. این الگوی رفتاری برای اطرافیان عموما آزارنده است. در واقع افراد مبتلا به اختلال شخصیت دچار دشواری در ارتباطات هستند .

اختلال های شخصیت به سه دسته تقسیم می شوند . در اینجا به تشریح اختلال های شخصیت دسته ی C می پردازیم، می توانید برای آگاهی از اختلال های شخصیت دسته B و اختلال های شخصیت دسته A کلیک کنید.

 

اختلال های شخصیت دسته  C

دسته سوم اختلال های شخصیت را  دسته ترس و اضطراب می نامند. در واقع می توان آن ها را با توجه به همین ویژگی شناسایی کرد. عموما در حال ترس و رفتارهای مرتبط با ترس هستند. مثلا از موقعیت های خاصی اجتناب می کنند، دل مشغولیت بیش از حد دارند، درحال تایید گرفتن از دیگران هستند، ساعات زیادی را صرف اعمال خاصی می کنند. به طور کلی این ترس و اضطراب همه ی جنبه های زندگی خود و اطرافیانشان را درگیر می کند. گاهی ممکن است نشانه های اضطراب به قدری شدید باشد که با اختلال های اضطرابی و یا فوبیا اشتباه گرفته شود.

 

انواع اختلال شخصیت دسته C

از جمله اختلالات شخصیت دسته C می توان به موارد زیر اشاره داشت

اختلال شخصیت اجتنابی

افراد دارای اختلال شخصیت اجتنابی الگویی فراگیر و طولانی مدت از بازداری، احساس بی کفایتی و حساسیت بیش از حد به ارزیابی منفی از جانب دیگران نشان می دهند. در واقع آن ها در موقعیت های اجتماعی خود را به راحتی ابراز نمی کنند چرا که نگران نظرات منفی دیگران راجع به خودشان هستند؛ بنابراین رفتار محدود شده ای از آن ها در جمع دیده می شود.

اصولا افراد اجتنابی از فعالیت های دسته جمعی خودداری می کنند مخصوصا روابط و فعالیت هایی که نیاز به ارتباط بین فردی مشخص دارند. چرا که می ترسند دیگران آن ها را طرد کنند، تایید نشوند و یا مورد انتقاد قرار گیرند. تا قبل از اینکه مطمئن شوند به طور کامل توسط دیگری پذیرفته شده و دوست داشته می شوند، علاقه به ارتباط ندارند. و حتی بعد از شروع ارتباط با دیگران بازهم محتاط عمل می کنند چرا که می ترسند مورد تمسخر قرار گیرند یا شرمنده شوند. یعنی دائما مشغولیت ذهنی با مورد انتقاد قرار گرفتن و طرد شدن دارند و مخصوصا در موقعیت های جدید عصبی می شوند چرا که احساس ناکفایتی می کنند. در روابط بین فردی فکر می کنند جذاب نبوده و مهارتهایشان از دیگران کمتر است.

اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته الگویی است که از اوایل جوانی شروع می شود و شامل نیاز مفرط به مورد حمایت و مراقبت قرار گرفتن می شود. این افراد برای به دست آوردن نیاز خود مطیع و سلطه پذیر می شوند و دائما ترس از جدایی و از دست دادن فرد محبوب خود را دارند.

افراد دارای اختلال شخصیت وابسته بدون مشورت های زیاد با دیگران قادر به تصمیم گیری های روزمره خود نبوده و نیاز دارند تا مسئولیت های خود را به دیگران واگذار کنند. برای به دست آوردن این حمایت به سختی می توانند نظر خود، مخصوصا نظر مخالف خود را ابراز کنند. این افراد به سختی می توانند به توانایی های خود اعتماد کرده و کارهایشان را با تکیه بر آن انجام دهند. وقت هایی که تنها هستند احساس درماندگی و ناراحتی می کنند چرا که می ترسند نتوانند از پس خود بربیایند. بنابراین با اتمام یک رابطه سریعا وارد رابطه دیگری می شوند و بازهم دچار مشغولیت ذهنی با رها شدن و ناتوانی در مراقبت از خویشتن هستند.

اختلال شخصیت وسواسی اجباری

اختلال شخصیت وسواسی اجباری با اشتغال ذهنی مفرط نسبت به نظم و ترتیب، کمال گرایی و کنترل در مسائل ذهنی و روابط میان فردی مشخص می شود.

افراد دارای اختلال شخصیت وسواسی اجباری مشغولیت ذهنی با جزئیات، قوانین، لیست های بلند بالا، نظم و برنامه ریزی در مورد جزئیات دارند و انقدر غرق در این مسائل می شوند که هدف کلی را فراموش می کنند. آن ها نوعی از کمالگرایی را نشان می دهند که مرتبط با کامل کردن وظایف می باشد و تا وقتی که به معیارهای بسیار بالای خود دست نیافته باشند نمی توانند کارهایشان را کامل کنند. به شدت خود را وقف انجام کار و تولید می کنند به حدی که از روابط بین فردی غافل می مانند. آن ها معمولا نمی توانند اشیای کهنه و بی ارزش را دور بریزند و نمی توانند به دیگران اعتماد کرده و بخشی از مسئولیت خود را به آن ها واگذار کنند. اصولا در عقاید و افکارش سرسخت است و حاضر به تغییر آن ها نیست.

این سه دسته اختلال که مجموعا اختلال های شخصیت دسته C نامیده می شوند، باعث ایجاد اضطراب و ناراحتی های طولانی مدت در خود فرد و اطرافیان می شوند. روابطشان به آسانی تشکیل نمی شود و در آن ها دچار چالش می شوند. برای تشخیص گذاری آن ها نیاز به نظر متخصصین است، همچنین برای رفع آن و بهبود وضعیت نیاز به روانشناسان مجرب می باشد. لذا از اینکه خودتان تشخیص مطرح کنید بپرهیزید و از جلسات مشاوره بهره ببرید. برای دریافت مشاوره اختلال شخصیت کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلال شخصیت نحوه درمان آن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

منبع:اختلالات شخصیت دسته ج یا C | اختلال های شخصت کلاسر C

 

  • ۹۷/۰۶/۱۹
  • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی