هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
 • ۰
 • ۰

سلامت ابعاد مختلفی دارد که بیشتر بر ابعاد فردی آن تأکید می شود اما آنچه سلامت یک جامعه را تعیین می کند شاخص هایی است که به عنوان سلامت اجتماعی شناخته می شوند. سلامت اجتماعی دارای ابعاد مختلف روانی، جسمی، اقتصادی و سیاسی است و عوامل متعددی بر آن تأثیر می گذارند. برنامه های ارتقاء سلامت اجتماعی معمولا از طرف دولت یا سازمان های مردم نهاد اجرا می شوند که به مرور چگونگی اجرای آن ها نیز می پردازیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه پیشگیری و مهارت آموزی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 


تعریف سلامت اجتماعی

سلامت اجتماعی شاخص های سلامتی در یک جامعه را شامل می شود که در یک منطقه جغرافیایی سکونت دارند. درسلامت اجتماعی عوامل اجتماعی مؤثرند و ابعاد اجتماعی نیز بیشتر از ابعاد فردی مورد توجه قرار می گیرد. آمارهایی که به طور روزمره از نرخ طلاق، بیکاری، فساد، بیمه، و سایر آسیب ها یا رشدهای اجتماع می خوانیم همگی به نوعی اطلاعاتی از سلامت جامعه به ما می دهند.

 

ابعاد سلامت اجتماعی

سلامت اجتماعی دارای ابعاد بسیار گسترده ای است و هر موضوعی که به سلامت جامعه مربوط شود را در بر می گیرد. خدمات اجتماعی مختلف مثل بیمه، آموزش همگانی و سیاست های دولتی در زمینه های مختلف سلامت جامعه و گستردگی آن ها نشان از اهمیت بالای این مسأله در همه جنبه های زندگی افرادِ جامعه دارد.

ابعاد مختلف سلامت جامعه بر یکدیگر نیز تأثیر می گذارند. ابعاد روانی، اقتصادی، سیاسی، جسمی و اجتماعی در سلامت اجتماعی مورد توجه بوده و هر کدام بر دیگری تأثیرگذار می باشد. برای مثال یک اتفاق سیاسی یا اقتصادی مهم در جامعه می تواند سلامت روان افراد آن جامعه را تحت تأثیر قرار دهد. بهبود بخشد یا با خطر مواجه سازد.

 

اهداف سلامت اجتماعی

برنامه های سلامت اجتماعی با هدف افزایش شاخص های سلامت در یک جامعه اجرا می شوند. سلامت اجتماعی در سطوح مختلف و با اهداف متفاوتی اجرا می شود و با ترغیب افراد جامعه به بهبود سطح زندگی و پیگیری برنامه های سلامت این اهداف را دنبال می کند. اهداف برنامه های سلامت اجتماعی را در ادامه مرور می کنیم.

 • کاهش خطر
 • افزایش سلامت
 • پیشگیری از بروز مشکل
 • درمان و کمک به رفع مشکل
 • مراقبت از افراد مبتلا
 • مدیریت شیوع ابتلا به بیماری

این اهداف در زمینه های متفاوتی از جمله بیماری ها، آمار خودکشی، فساد، طلاق، بیکاری و بسیاری دیگر از شاخص های اجتماعی و با برنامه ریزی دولتی پیگیری می شود.

 

عوامل اثرگذار بر سلامت اجتماعی

همانطور که گفته شد شاید بتوان اولین عامل اثرگذار بر سلامت اجتماعی در یک بخش را ابعاد دیگر سلامت دانست. به طور مثال کاهش نرخ بیکاری می تواند به کاهش فقر، خشونت، افسردگی و علائم اضطراب جامعه کمک کند. باورهای مردم یک جامعه، سطح آموزش اجتماعی، جایگاه اجتماعی افراد، و تأثیر رسانه ها از عواملی است که بر سلامت اجتماعی یک جامعه تأثیر می گذارند.

 

ارتقاء سلامت اجتماعی

برنامه های مختلفی برای ارتقاء سلامت اجتماعی وجود دارد. این برنامه ها ممکن است از طرف دولت یا سازمان های مردم نهاد تدوین شوند و در سطح جامعه به اجرا درآیند. این برنامه ها تحت اهداف متفاوتی انجام می شوند که در ادامه به مرور آن ها می پردازیم:

پیشگیری اولیه

در پیشگیری اولیه عوامل خطر و دلایل وقوع یک بیماری یا مشکل سلامتی در افراد جامعه مورد بررسی قرار می گیرد و در جهت پیشگیری از وقوع آن تلاش می شود. این برنامه ها در جهت تغییر رفتار افراد جامعه در برابر بیماری ها و مشکلات سلامتی و افزایش سلامت جامعه اجرا می شوند. برنامه های متنوعی برای این کار در نظر گرفته می شوند که بعضی از آن ها در ادامه خواهد آمد.

 • برنامه واکسیناسیون کودکان
 • آموزش در مدارس
 • آموزش از طریق رسانه
 • کمپین های آگاه سازی نسبت به مشکلات سلامتی

پیشگیری ثانویه

برنامه پیشگیری ثانویه در واقع به معنای جلوگیری از بدتر شدن شرایط بیماری فرد است. در برنامه های پیشگیری ثانویه تغییراتی در محیط فرد یا سبک زندگی خودش ایجاد می شود که از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. هر چند برای پیشگیری از وقوع بیماری دیر شده باشد اما با پیشگیری از پیشرفت بیماری به بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک می شود. این برنامه ها به ویژه برای بیماری های حاد به صورت آموزش های اجتماعی یا برنامه های محیطی انجام می شود. آموزش های خود مدیریتی زندگی به افراد بیمار که به آن ها در کنترل شخصی شرایط زندگی کمک می کنند باعث کاهش نیاز فرد به محیط های بیمارستانی می شود. این افراد با کاهش نیاز به محیط بیمارستانی احساس بهبودی دارند و سرعت پیشرفت بیماری نیز کاهش پیدا می کند.

برنامه مراقبت درمانی

در برنامه های سلامت اجتماعی روش های درمانی برای افراد جامعه در نظر گرفته می شود. در بسیاری از کشورها از جمله ایران برنامه های مراقبت درمانی برای افراد جامعه طراحی و در سطح گسترده مورد اجرا قرار می گیرند. بیمارستان های دولتی، اورژانس، نظام بیمه ای از جمله اقداماتی هستند که در کشورهای مختلف از جمله ایران برای مراقبت درمانی از افراد جامعه اجرا می شوند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه پیشگیری و مهارت آموزی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 


منبعسلامت اجتماعی | اهمیت سلامت اجتماعی و جامعه

 • ۹۷/۰۷/۲۰
 • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی