هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
 • ۰
 • ۰


شخصیت های منفعل پرخاشگر چه ویژگی هایی دارند؟ آیا شخصیت منفعل پرخاشگر دارای اختلال است؟ اختلالات شخصیت طیف وسیعی از اختلالات هستند که منش و نگرش فرد در تمامی امور را تحت تاثیر قرار می دهند. افراد دارای اختلال شخصیت با الگویی غیر منعطف رفتار، فکر و احساس می کند. با این حال شخصیت منفعل پرخاشگر حتما جزء اختلالات شخصیت دسته بندی نمی شوند. فرد منفعل پرخاشگر بدون اینکه خشم خود را به شکل واضح نشان دهد، غیر مستقیم لجبازی کرده و کارشکنی می کند. چنین فردی موجب آزار و اذیت خود و دیگران می شود. شخصیت منفعل پرخاشگر با ویژگی های خاصی توسط متخصص تشخیص داده می شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات شخصیت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

شخصیت منفعل پرخاشگر

شخصیت های منفعل پرخاشگر الگویی دائمی و فراگیر از نگرش های بدبینانه نسبت به امور مختلف نشان می دهند. این افراد در مقابل تقاضاهای محیطی و انتظارات شغلی-اجتماعی به جای اینکه آشکارا مخالفت یا پرخاشگری خود را نشان دهند، منفی کاری و کارشکنی می کنند. بنابراین گفته می شود این افراد به شکل منفعلانه، پرخاشگری می کنند.

افراد منفعل پرخاشگر به جای اینکه احساسات منفی خود را مستقیما بروز دهند، آن ها را به شکلی مخفیانه و زیرکانه در رفتار خود نشان می دهند. در واقع این عمل باعث می شود بین آنچه می گویند و آنچه انجام می دهند، فاصله و تفاوت زیادی باشد.

برای مثال هنگامی که از یک فرد منفعل پرخاشگر در مورد یک مسافرت سوال شود، خود را موافق تمام برنامه ها نشان می دهد. این در حالیست که در باطن ناراضی است. در عوض موقع قرار دیر می آید، هنگام مسافرت نق می زند و رفتارهای کارشکنانۀ دیگری انجام می دهد.

 

ویژگی های فرد منفعل پرخاشگر

برخی اوقات نشانه های شخصیت منفعل پرخاشگر با اختلال خشم انفجاری یکی انگاشته می شود. در حالی متفاوت بوده و فرد منفعل پرخاشگر ویژگی های زیر را از خود نشان می دهد:

 • هنگامی که باید وظایف زندگی روزمره یا زندگی شغلی خود را انجام دهد، به شکل منفعلانه در مقابل وظائفش مقاومت می کند. مثلا به جای اینکه 8 سر کار باشد، 8 و نیم می آید یا در قرارهایش سر وقت حاضر نمی شود.
 • چنین فردی همیشه فکر می کند که دیگران درکش نمی کنند یا قدرش را نمی دانند.
 • معمولا عبوس است و دائما با اطرافیان جر و بحث می کند.
 • فرد منفعل پرخاشگر نسبت به افراد خوشبخت و شاد، حسادت کرده و ابراز ناراحتی می کند.
 • علاوه بر حسادت، صاحبان قدرت یا افراد بالادست را مورد انتقاد و تمسخر قرار می دهد.
 • به نحو اغراق شده ای از بدبختی و مشکلات خودش گلایه می کند.
 • بین منفعل بودن و پرخاشگر بودن در نوسان است. گاهی بسیار منفعل عمل می کند و گاهی بسیار مخالفت جو و اهل جر و بحث می شود.
 • از روابط خود دائما گلایه می کنند ولی هیچ وقت هم حاضر به ترک شرایط موجود نیستند.
 • جراتمندی و ابراز وجود در آن ها دیده نمی شود.
 • از دیگران انتظار دارند که مسئولیت های آن ها را قبول کنند و جور آن ها را بکشند.
 • هیچ وقت از چیزی که دارند راضی نیستند و خودشان هم نمی داند چه چیزی دقیقا آن ها را راضی می کند.

 

علت شکل گیری شخصیت منفعل پرخاشگر 

ریشه های یک شخصیت منفعل پرخاشگر در گذشته فرد قابل شناسایی است. دلایل احتمالی که فرد به شیوه منفعلانه پرخاشگری می کند، شامل موارد زیر می باشد:

 • خانوادۀ نا ایمن: هنگامی که فضای خانوادگی بسته باشد و کودک مجال ابراز خشم یا ناامیدی خود را نداشته باشد، مجبور به سرکوب خشم خود شده اند. این خشم سرکوب شده از کانال های دیگری به ظهور می رسد. مثلا کودک یاد می گیرد که به جای بیان واضح مخالفت و خشم خود نق بزند، لجبازی کند یا زیرکانه عصبانیت خود را بروز دهد.
 • نداشتن مهارت های مقابله ای: کودکان یا بزرگسالانی که روی به پرخاشگری منفعلانه می آورند، هرگز یاد نگرفته اند چگونه خشم خود را نشان دهند. در واقع آن ها مهارت مدیریت و کنترل خشم و ابراز وجود ندارند.
 • خشم های پنهان: چنین افرادی خشم های سرکوب شده و پنهان زیادی از دوران کودکی خود انباشته اند. در واقع حجم این خشم ها انقدر زیاد است که دیگر نمی توانند منفعل باشند و چون راه بهتری برای ابراز آن نمی شناسند، آن را منفعلانه ابراز می کنند.

 

درمان شخصیت منفعل پرخاشگر

درمان شخصیت منفعل پرخاشگر توسط رواندرمانی رخ می دهد. داروی مشخصی برای درمان آن وجود ندارد، مگر در مواردی که افسردگی زمینه ای وجود داشته باشد. رواندرمانی حمایتی گزینه مناسبی برای درمان چنین شخصیتی است. البته درمان این شخصیت دشوار بوده و درمانگر در حین درمان به چالش بر می خورد. همچنین این افراد با فراگیری مهارت های ارتباط موثر می توانند یک رابطه برد برد را شکل دهند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات شخصیت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسیمنبع: منفعل پرخاشگر | علت و نشانه های شخصیت منفعل پرخاشگر

 • ۹۷/۰۸/۱۴
 • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی