هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی در زمینه مشاوره خانواده ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره تربیت کودک ، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره شخصیت شناسی و... . هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

پیوندها
  • ۰
  • ۰

کودکان به دلیل کنجکاوی تمایل به شناخت محیط دور و بر خودشان را دارند، اما همین کنجکاوی آن ها را در معرض خطرهایی قرار می دهد؛ به همین خاطر مهارت نه گفتن به کودک یکی از مهمترین اصل های تربیتی است. در زمان هایی که احتمال دارد کودک به خودش آسیب بزند باید به او نه گفت و دلیل نه گفتن را به او توضیح داد. نحوه نه گفتن به کودکباید طوری باشد که کودک به حرفتان توجه کند و آن را نادیده نگیرد. برای آگاهی از روشهای تربیتی کودکان و چگونگی برخورد با خواسته های آن ها می توانید از تجربه مشاوران کودک استفاده نمایید. همچنین در این مقاله درباره چگونگی برخورد با کودکان و نه گفتن به آن ها صحبت خواهیم کرد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مهارتهای نه گفتن به کودک می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

چگونه به کودکان نه بگوییم:

وقتی درخواست های کودک برای او خطر دارد و ممکن است به او آسیبی وارد شود، باید به آنها نه بگویید. حتما زمانی که خواسته کودکتان را برآورده نمی کنید دلیل آن را هم برایش با آرامش به طوری که متوجه حرف هایتان شود توضیح دهید.

محیط امن و مناسب فراهم کنیم

کودکانی که به تازگی راه رفتن را یاد می گیرند، علاقه دارند که محیط اطراف خود را بشناسند، اگر دکور خانه را طوری بچینید که وسایل خطرناک در دسترس کودک نباشد، در ارتباز با فرزندتان کمتر از جمله های منفی بکن، نکن استفاده خواهید کرد. پس بهترین راه این است که محیط خانه طوری باشد که برای بازی کردن کودک خطری نداشته باشد.

نه را با جملات مثبت بگویید

گاهی کودکان فقط با شنیدن نه نمی توانند دلیل بعضی از قانون ها را بفهمند. با این کودکان باید با جملات مثبت حرف بزنید، مثلا به جای اینکه بگویید "نباید قبل غذا بستنی بخوری" به او بگویید "تو می توانی بعد از غذا بستنی بخوری".

حق انتخاب

وقتی به کودک حق انتخاب می دهید، در واقع به او حس استقلال را منتقل می کنید و اینکه می فهمد در نهایت به خواسته اش می رسد. در ضمن این انتخابها نباید زیاد باشد، دادن دو انتخاب کافی است. برای مثال کودک در اتاق توپ بازی می کند و به او می گویید در خانه توپ بازی نکن، اما بهتر است بگویید می توانی روی زمین با توپت بازی کنی یا در حیاط بازی کنی. 

لحن و حرکات مناسب داشته باشید

زمانیکه با کودک حرف می زنید، در فاصله یک متری او باشید، با لحنی آرام و شمرده و بدون گفتن کلمه نه حرف خود را بزنید. در ضمن با حرکات بدن می توانید به کودک نشان دهید که از کاری که می کند ناراحت شده اید. اگر خطری کودک را تهدید می کند، او را در بغل بگیرید تا بفهمد چقدر به سلامتی او اهمیت می دهید.

دلیل مخالفت تان را بگویید

بعضی از والدین فکر می کنند، چون کودک بطور کامل دلیل مخالفتشان را درک نمی کند، پس نیازی به توضیح دادن نیست. حتی اگر کامل توضیح دهید که چرا مخالف هستید ممکن است کودکتان درک نکند اما این روش تربیتی به او می فهمانید هر کاری دلیلی دارد و عدم درک او درستی کار را تایید نمی کند. درک کودک مدتی زمان می برد، اما بعد از گذشت زمان تاثیر خود را خواهد گذاشت.

 

آیا به همه درخواستهای کودک پاسخ مثبت بدهیم؟

بچه هایی که هیچوقت نه نمی شنوند، وقتی بزرگ تر می شوند، فکر می کنند همه چیز باید همان طوری باشد که آن ها می خواهند و اگر بر خلاف آن اتفاق بیفتد، ناراحت و گاهی گوشه گیر می شوند. باید به کودک از همان سنین پاییت یاد بدهید که هر چیزی قانون خودش را دارد و باید به آن ها احترام بگذارد. در خانه بعد از 3-4 سالگی قوانینی را در خانه بگذارید که در حد درک کودک باشد و در اجرای این قوانین جدی باشید. گاهی والدین برای جلوگیری از لوس شدن کودک بسیار سخت گیرانه برخورد می کنند، بهتر است از افراط و تفریط بپرهیزید.

 

پیامد عوض کردن قوانین بعد از نه گفتن

اگر کودک درخواستی داشت که در توانایی شما نبود یا صلاح ندانستید به او جواب مثبت بدهید، در مقابل درخواست های او سر فرود نیارید. کودکان بهانه گیر ممکن است برای هر موضوعی قهر و گریه کنند. اگر در مقابل گریه کودک، شما تسلیم می شوید و خواسته او را قبول می کنید، یاد می گیرد که در دفعات بعد برای رسیدن به خواسته اش از همین راه استفاده کند. وقتی بگویید این کار را نکن، با گریه شما را متقاعد می کند تا آن کار را انجام دهد. بنابراین وقتی به کودک نه می گویید تحت هیچ شرایطی از حرف خود بر نگردید.

 

اگر به خواسته های کودک نه بگوییم باعث کمبود و عقده ای شدن کودک نمی شود؟

بعضی از والدین به تمام خواسته های کودک جواب مثبت می دهند تا فرزندشان دچار کمبودی نشود. درحالی که کودک بعد از چهار سالگی باید یاد بگیرد که نه بشنود و با بعضی از خواسته هایش مخالفت شود، تا بفهمد همیشه همه چیز آن طور که او می خواهد نمی شود. اگر کودک همیشه جواب مثبت بشنود، در سنین بزرگسالی زمانی که مانع بزرگی سر راهش قرار گیرد، فکر می کند دنیا به آخر رسیده است. البته اگر همیشه هم به کودک نه بگوییم سرخورده می شود، پس هدف برآورده کردن خواسته های معقول کودک می باشد. ممکن است 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مهارتهای نه گفتن به کودک می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسیمنبع : نه گفتن به کودکان

  • ۹۷/۱۰/۰۹
  • هنر زندگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی